Different computational methods for distance spectra of trellis coded modulation (TCM)
Çit kodlamalı modülasyon için uzaklık görüngesinin farklı yöntemlerle hesaplanması
  1. Tez No: 75839
  2. Yazar: EMRE ALTUĞ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
öz ÇİT KODLAMALI MODÜLASYON İÇİN UZAKLIK GÖRÜNGESİNİN FARKLI YÖNTEMLERLE HESAPLANMASI Yavuz, Emre Altuğ Yüksek Lisans, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Melek D. Yücel Haziran 1998, 118 sayfa Bu tezde, çit kodlu modülasyonlann başaranlarının hesaplanmasında kullanılan yöntemler anlatılmış, bu yöntemler hesaplama karmaşası açısından karşılaştınlmış, başarım ölçütleri ve çit kodlu modülasyon şemalarının sınıflandırılması sunulmuştur. Başarım ölçütleri bir kodun aktarma fonksiyonu ya da bir kod sınıfi için yaratılan algoritma ile hesaplanabilir. Değişik yöntemler kullanılarak bir kodun sayıl ( skalar ) ya da matris olarak aktarma fonksiyonunun oluşturulması ele alınmış ve bu aktarma fonksiyonunu kullanarak başarım ölçütlerinin nasıl hesaplanabileceği örneklerle gösterilmiştir. Değişik sınıflara ait olan kodların uzaklık görüngelerini hesaplamak için önerilen algoritmalar sunulmuş ve Rouanne ve Costello tarafindan ortaya konulan algoritma ayrıntılı olarak anlatılmıştır. 2 ve 4 durumlu, 2/3 hızlı, 8 PSK kodlanılın ve 4 durumlu, 2/3 hızlı, 8 AMPM kodunun uzaklık görüngeleri, aktarma fonksiyonlarının seri açılımı ve Rouanne Costello algoritması temel alınarak yazılan bilgisayar programı kullanılarak hesaplanmıştır. Bulunan değerler Trofimov ve Kudryashov'un önerdiği aktarma fonksiyonunun seri açılımından bulunanlarla karşılaştınlmıştır.Anahtar Sözcükler : Çit Kodlamalı Modülasyon, Aktarma Fonksiyonu, Hesaplama Karmaşıklığı, Başarım Değerlendirmesi, Uzaklık Görüngesi vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DIFFERENT COMPUTATIONAL METHODS FOR DISTANCE SPECTRA OF TRELLIS CODED MODULATION ( TCM ) Yavuz, Emre Altuğ M.S., Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Melek D. Yücel June 1998, 118 pages In this thesis, the methods which are used for the evaluation of the performance of a TCM code, are introduced and a comparison is made between them in terms of the computational complexity. The performance measures and the classification of TCM schemes are presented. The performance criteria, like dfe., Nfee or the distance spectrum can be evaluated by the help of the transfer function of the code or an algorithm constructed for the class of the code. The construction of the transfer function in scalar or matrix forms for a code using different methods is considered and how the performance criteria can be found using the transfer function is given with the examples. The description of the algorithms for the various classes of codes are presented and the Rouanne and Costello algorithm for the quasi-regular codes is discussed in detail. Distance spectra of 2 state and 4 state, rate 2/3, 8 PSK codes and a 4 state, rate 2/3, 8 AMPM code are computed using the series expansion of their transfer functions and the computer program based on the Rouanne and Costello algorithm. These results and the ones computed by the series expansion proposed by Trofimov and Kudryashov are compared. mKeywords : Trellis Coded Modulation ( TCM ), Transfer Function, Computational Complexity, Performance Evaluation, Distance Spectrum IV