APN ve düzlemsel fonksiyonlar ile tanımlanan lineer kodların bazı parametreleri
Some parameters of linear codes from APN and planar functions
- Tez No: 758406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER TUTDERE KAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 624
Özet
Kodlama teorisinde hemen hemen mükemmel lineer olmayan (APN) fonksiyonlar ve düzlemsel fonksiyonlar ile tanımlanan lineer kodlar önemli bir yere sahiptirler. Bu tezde, bu fonksiyonlar ile tanımlanan lineer kodlar ele alınmıştır. Özel olarak bu kodların örtme yarıçapı, minimum mesafe ve boyutları ile ilgili literatürde bilinen sonuçlar incelenerek bir derleme olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The linear codes defined by almost perfect nonlinear (APN) and planar functions, have an important role in coding theory. In this thesis, the codes defined by those functions are considered. Specifically, we present a review of the related literature by analyzing some known results on the covering radius, minimum distance and dimension of the mentioned codes.