Türkiye'de COVID-19 pandemisi sürecinde eğitimde yaşanan dönüşümün analizi: Sorunlar, fırsatlar ve eşitsizlik
An analysis of the changes in education in Turkey during COVID-19 pandemic: Problems, opportunities and inequality
  1. Tez No: 758476
  2. Yazar: ŞİMAL AŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
2019 yılında Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi ile birlikte hayatın her alanında olduğu gibi eğitim alanında da hızlı bir şekilde tedbirler alınmaya başlamıştır. Salgın ortaya çıktıktan sonra eğitim-öğretime ara verilmiş ve ardından ara verilen eğitim-öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edileceği açıklanmıştır. Alınan önlemler çerçevesinde okulların kapatılması öğrencileri dijital ortamlarda eğitim görmek durumunda bırakmıştır. Yeni ve alışık olunmayan bu durum hem bazı fırsatları hem de sorun ve tartışmaları beraberinde getirmiştir. Bu çalışma kapsamında Covid-19 pandemi sürecinde uzaktan eğitim alan üniversite öğrencilerinin görüşleri ve uzaktan eğitim sistemine yönelik bakış açıları değerlendirilerek pandemi sürecinde eğitimde yaşanan dönüşümün analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, pandemi sürecinde uzaktan eğitim alan 300 üniversite öğrencisine iki bölümden oluşan anket uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin, uzaktan eğitim sürecinde başarılı oldukları, notlarının yüksek olduğu, ancak bu süreçte alınan derslerde kendilerini kısmen yetkin gördükleri tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin yaşanan bağlantı ve internet sorunlarında aldıkları teknik desteği de kısmen yeterli buldukları belirtilmiştir. Bununla birlikte pandemi sonrasında da uzaktan eğitimin tercih edilme oranının da az olduğu görülmektedir. Çalışmada uzaktan eğitime yönelik tutum, imkân ve memnuniyet, öğretim üyelerine yönelik tutum, online sınava yönelik tutum, iletişim ve erişime ilişkin tutum ile kıyaslamaya yönelik tutumlar incelenmiştir. Bulgular sonucunda her bir faktörün ise anlamlı derecede yüksek sonuçlar oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the Covid-19 pandemic, which emerged in Wuhan, China in 2019 and affected the whole world, measures have begun to be taken quickly in the field of education, as in all areas of life. After the epidemic broke out, education was suspended, and then it was announced that the suspended education activities would be continued through distance education. The closure of schools within the framework of the measures taken has forced students to study in digital environments. This new and unusual situation has brought along some opportunities as well as problems and discussions. Within the scope of this study, it is aimed to analyze the transformation in education during the pandemic process by evaluating the views of university students who receive distance education during the Covid-19 pandemic process and their perspectives on the distance education system. For this purpose, a questionnaire consisting of two parts was applied to 300 university students who received distance education during the pandemic process. According to the results of the research, it has been determined that the students are successful in the distance education process, their grades are high, but they see themselves as partially competent in the courses taken in this process. In addition, it was stated that the students found the technical support they received in connection and internet problems partially sufficient. However, it is seen that the rate of preference for distance education is low after the pandemic. In the study, attitudes towards distance education, opportunities and satisfaction, attitudes towards faculty members, attitudes towards online exams, attitudes towards communication and access, and attitudes towards comparison were examined. As a result of the findings, it was determined that each factor produced significantly higher results.