Enhancing L2 writing skills at B2 level through adaptive artificial intelligence: Personalized learning approaches and their impact on L2 writing skills
Adaptif yapay zeka ile B2 düzeyinde yazma becerisini geliştirme: Kişiselleştirilmiş öğrenme yaklaşımları ve onların ikinci dilde yazma becerisine etkisi
- Tez No: 987289
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN PAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, iki dönem boyunca yürütülen yapay zekâ (YZ) destekli İngilizce yazma öğretiminin, üniversite düzeyindeki İngiliz Dili Eğitimi (İDE) Anabilim Dalı, 1. sınıf öğrencilerinin yazmaya yönelik tutumları, algıları, yaşadıkları sorunlar ve yazma becerileri üzerindeki etkisini; ayrıca öğrencilerin yıl boyunca yapay zekâyı nasıl stratejik biçimde kullandıklarını incelemiştir. Çalışma, 56 birinci sınıf İDE öğrencisiyle yürütülen yarı-deneysel bir ön test/son test deseni ile bütünleştirilmiş eşzamanlı gömülü karma yöntem araştırma deseniyle gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler ön-test ve son-test olmak üzere deney (YZ-entegrasyonlu) ile kontrol gruplarının iki aşamalı ölçümlenen yazma becerisi puanları; ön-test, orta-test ve son-test olmak üzere üç aşamalı ölçümlenen yazma tutumları, yapay zekâ destekli yazmaya ilişkin algılar ve karşılaşılan sorunlardan oluşmuştur. Nitel veriler ise haftalık yansıtıcı günlükler ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Üçgenleme yaklaşımı, madde düzeyindeki nicel örüntüler ile nitel temaları bütünleştirmek amacıyla kullanılmıştır. Bulgular yazma yeterliklerinin her iki grupta da artmış olsa da deney grubunun çok daha yüksek kazanımlar elde ettiğini (d = 3.93'e karşı 0.68) ve son testte anlamlı bir üstünlük sergilediğini göstermiştir (d = 0.93). Nitel bulgular; dilbilgisel doğruluk, yapısal organizasyon, tür farkındalığı, üstbilişsel izleme ve stratejik revizyon becerilerinde önemli gelişmeler olduğunu doğrulamıştır. YZ destekli yazmaya yönelik algılar da genel olarak sürekli olumlu seyretmiş; dönem ortasında hafif bir artış ve dönem sonunda başlangıç seviyesine dönüş görülmüştür; ancak bu dalgalanma istatistiksel olarak anlamlı değildir. Bu küçük dalgalanmalar, gamifiye edilmiş revizyon, yükselen puanların görünürlüğü ve anlık YZ etkileşiminin yarattığı“balayı etkisi”(honeymoon/novelty effect) ile açıklanabilir. YZ kullanımı rutine dönüştükçe bu etkiler“rutinleşme etkisi”ile dengelenmiş; ancak öğrencilerin olumlu algıları yüksek düzeyde korunmuştur. Öğrenciler, yapay zekâyı öğretmenlerin yerine geçen bir unsur değil, onları tamamlayan bir işbirlikçi olarak görmüş ve araçların sınırlılıklarına ilişkin eleştirel farkındalık geliştirmiştir. Algılanan sorunlar ise dönem boyunca düşük ve sabit düzeyde kalmış; yalnızca maliyetle ilgili maddede istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş gözlenmiştir. Teknik güçlükler, çelişkili geri bildirimler ve etik ikilemler öğrencileri yıldırmak yerine YZ okuryazarlığını, eleştirel karar verme becerisini ve sorumlu akademik yazarlığı geliştirmiştir. Tutum sonuçları, öte yandan, yazmaktan alınan keyfe ilişkin maddelerde küçük fakat istatistiksel olarak anlamlı düşüşler ortaya koymuştur; ancak nitel bulgular, olumlu bir gelişimsel dönüşümü açıkça göstermiştir. Öğrenciler, yapay zekânın kaygıyı azaltması ve beklentileri netleştirmesi sayesinde başlangıçtaki korku ve belirsizlikten güven, rahatlık ve öz-yeterliğe doğru ilerlemiştir. Bu örüntüyü açıklayan önemli bir bulgu, öğrencilerin YZ araçlarını kullanarak sürekli tekrarlayan ve çok taslaklı yazma sürecine dâhil oldukça akademik yazmanın bilişsel gerekliliklerine ilişkin farkındalıklarının artmasıdır. Bu artan farkındalık ve sürekli revizyon döngüleri bilişsel yorgunluğa yol açmış; yazmanın eğlenceli bir etkinlikten ziyade akademik açıdan önemli ve yoğun çaba gerektiren bir beceri olarak algılanmasına neden olmuştur. Bu durum, yazma becerisindeki gelişime rağmen“keyif”boyutundaki düşüşü açıklamaktadır. Genel olarak yapay zekâ, öğretmen rehberliğinde kullanılan pedagojik bir iskelet görevi görerek geleneksel süreç odaklı yazma öğretimini güçlendirmiş ve öğrencilerin bilişsel, dilsel ve üstbilişsel gelişimini desteklemiştir. Bulgular doğrultusunda öğretmenlere yönelik çeşitli pedagojik çıkarımlar sunulmuş ve İngilizce yazma öğretmenlerinin bir rehber veya el kitabı olarak yararlanabileceği kapsamlı bir“Yapay Zeka Destekli İngilizce Yazma Ders Programı Kılavuzu”hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the impact of AI-assisted EFL writing instruction on attitudes, perceptions, problems and writing skills among tertiary-level ELT students, as well as the strategic utilization of AI by learners within a full year-long writing program. A concurrent embedded mixed-methods design was executed across two semesters alongwith a quasi-experimental pre/post design with 56 freshman ELT students. Quantitative data comprised pre–post writing proficiency scores for both the experimental (AI-integrated) and control groups, three-point (pre-mid-post) assessments of writing attitudes, perceptions of AI-assisted writing and identified problems. The qualitative data comprised weekly reflecting diaries and semi-structured interviews. Triangulation was employed to synthesize item-level patterns with thematic insights. Results indicated that writing proficiency enhanced in both groups, but the experimental group exhibited markedly larger gains (d = 3.93 vs. 0.68) and a significant post-test advantage (d = 0.93). Qualitative findings validated improvements in linguistic accuracy, structural organization, genre awareness, metacognitive monitoring, and strategic revision. In addition, perceptions of AI-assisted writing were consistently favorable, showing a modest rise mid-semester followed by a return to baseline, yet this fluctuation was not statistically significant. This insignificant slight difference demonstrated a“honeymoon effect”or novelty impact, wherein the initial enthusiasm for gamified revision, noticeable score enhancements, and immediate AI involvement temporarily increased perceptions. As AI integration gradually became typical, attitudes stabilized through a routinization effect, yet remained consistently positive. Students perceived AI as a complementary collaborator instead of a substitute for teachers and cultivated a critical awareness of its constraints. Moreover, perceived problems remained modest and consistent throughout two semesters, with only cost-related concerns experiencing a statistically significant decline. Technical challenges, conflicting feedback, and ethical dilemmas fostered AI literacy, critical judgment, and responsible authorship instead of discouragement. Furthermore, attitudinal results indicated minor yet statistically significant reductions in enjoyment-related items; however, qualitative data demonstrated a favorable developmental transition: Students progressed from fear and uncertainty to confidence, comfort, and self-efficacy as AI reduced anxiety and clarified expectations. An essential explanatory pattern emerged: As students participated in more iterative, multi-draft writing tasks utilizing AI technologies, they developed an increased awareness of the cognitive demands associated with academic writing. This higher level of awareness, along with continuous revision cycles, resulted in cognitive fatigue and caused students to perceive writing not as a light or enjoyable activity but a demanding academically important skill, accounting for the observed decrease in fun despite enhanced proficiency. Overall, AI functioned as a pedagogically beneficial, teacher-facilitated scaffold that enhanced traditional process-based writing instruction and fostered cognitive, linguistic, and metacognitive growth in L2 writing. In light of the findings, several pedagogical implications were provided to the teachers and a comprehensive“AI Integrated EFL Writing Syllabus Guide”was prepared for EFL writing teachers to be a“manual”or“handbook”to follow.