Iğdır ilindeki yenilenebilir enerji kaynaklarıyla elektrik enerjisi üretiminin MATLAB/SİMULİNK tabanlı modellenmesi
The MATLAB/SİMULİNK based modelling of electric energy production with the sustainable energy sources in Iğdır
  1. Tez No: 758585
  2. Yazar: ORHAN DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günlük hayatımızın önemli bir parçası olan enerji, birçok cihazın çalışması ve kullanılması gibi konularda önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Enerji üretim sürecinin dönüşüm ve tüketim aşamalarından dolayı, çevreye bir takım zararlı etkileri olabilmektedir. Enerji üretiminin“çevre dostu ve sürdürülebilir bir sistem”olarak tanımlanması için doğaya en az zarar verecek nitelikte olması gerekir. Bu sistemlerin en önemlileri yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Özellikle artan nüfusun ve hızla büyüyen şehirlerin enerji ihtiyacı da giderek artmaktadır. Bu ihtiyaç neticesinde, dışa olan enerji bağımlılığını azaltmak ve insan sağlığına zararlı olan fosil yakıtların önüne geçmek için yenilenebilir enerji kaynakları kullanılabilir. Güneş, rüzgâr, hidroelektrik, jeotermal ve biyokütle gibi başlıca yenilenebilir enerji kaynakları, ülkemizde bölgeden bölgeye üretim verimliliği açısından değişkenlik göstermektedir. Bu enerji üretimi sırasında gösterilen değişkenler MATLAB/Simulink modelinde incelenirken, üretim verimlilikleri, hız, zaman gibi performansları incelenerek, değişkenler yorumlanabilir. Bu tez çalışmasında Iğdır ilinin enerji tüketimi ve bu tüketimi karşılayacak üretim, Iğdır iline ait üretimi devam eden yenilenebilir enerji kaynakları araştırılmıştır. Iğdır ilinde mevcut olan yenilenebilir enerji kaynakları ve trafo merkezi, MATLAB/Simulink ile modellenip ve bir fizibilite çalışması yapılmıştır. Modellenen bu kaynakların verileri sonraki çalışmalar için bir ön hazırlık olacağından dolayı, yatırımcılar da araştırmaları sayesinde ön bilgi sahibi olmuş olacaktır. Bu bilgiler ile yatırımcı için maliyet, üretim verimliliği gibi planlamalar yapabilir.
Özet (Çeviri)
A vital part of our daily lives-energy- ensures critical importance regarding activating and using many devices. There can be some sort of detrimental effects on the environment because of the transformation and consumption procedures of the energy production processes. In order to define the energy production as“environmentallyfriendly and sustainable”, it must measure up the least damaging qualifications. The most important ones out of these systems are the renewable energy sources. Particularly, the energy need of the growing population and flourishing cities is going up. As a result of this need, the renewable energy sources can be used for reducing the external dependence and averting fossil fuels harmful to the human health. The major renewable energy sources in our country, like solar energy, wind energy, hydro-electric energy, geothermal energy, biomass energy vary in recognition of productivitiy from region to region. While the variants shown during the production are analysed on the MATLAB/Simulink model, they-the variants-can be evaluated by analysing their performances like productivity, velocity, and time. During this thesis study, The energy consumption of Iğdır province, the production to compensate this consumption and the existing renewable energy production in Iğdır province are searched on. A feasibility work has been run by modelling the renewable energy sources in Iğdır province and the transformer station via MATLAB/Simulink. As the data of these modelled sources will be a preliminary preparation for the next studies, the investors will have had a prior knowledge thanks to these searches. A cost and productivity planning can be constituted for the investor by using this information.