Okul yöneticilerinin narsistik kişilik eğilimleri ile kullandıkları örgütsel güç kaynakları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between school managers' narsistic personal tendencies and the organizational power sources they use
- Tez No: 758599
 - Danışmanlar: PROF. DR. HACI İSMAİL ARSLANTAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin narsistik kişilik eğilimleri ile kullandıkları örgütsel güç kaynakları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Nicel bir araştırma olan bu çalışma ilişkisel tarama modeli ile desenlenmiştir. Araştırma sürecinde 2 ölçek kullanılmıştır. Bunlar; Gözübol Kıvrak, Uzun ve Arslantaş (2021) tarafından geliştirilen“Okul Yöneticilerinin Narsistik Kişilik Eğilimleri Ölçeği”ile Zafer (2008) tarafından geliştirilen Yorulmaz (2014) tarafından uyarlanan“Örgütsel Güç Kaynağı Ölçeği”dir. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde Adana İli merkez ilçeleri (Çukurova, Sarıçam, Seyhan, Yüreğir) kamu eğitim kurumlarında görev yapan 1975 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 243 erkek ve 79 kadın olmak üzere toplam 322 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Çevrim içi anket tekniği yönetimi toplanan verilerde eksik gözleme rastlanmamıştır. Çözümleme sürecinde betimleyici istatistiklere ek olarak Kolmogorov-Smirnov analizinden, korelasyon ve çoklu regresyon analizlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between school administrators' narcissistic personality tendencies and the organizational power sources they use. This study, which is a quantitative research, was designed with the relational survey model. Two scales were used in the research process. These; The“Narcissistic Personality Tendency Scale of School Administrators”developed by Gözübol Kıvrak, Uzun and Arslantaş (2021) and the“Organizational Power Source Scale”developed by Zafer (2008) and adapted by Yorulmaz (2014). The population of the research consists of 1975 school administrators working in public education institutions in Adana Province central districts (Çukurova, Sarıçam, Seyhan, Yüreğir) in the 2021-2022 academic year. The sample of the study consists of a total of 322 school administrators, 243 men and 79 women. No missing observations were found in the data collected by the management of the online survey technique. In addition to descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov analysis, correlation and multiple regression analyzes were used in the analysis process.