Yöneticilerin liderlik tarzları ile şüpheci düşünme ve narsistik kişilik arasında ilişki
Relationship between administrators' leadership styles and skeptical thinking and narcissistic personality
  1. Tez No: 603079
  2. Yazar: BELKIS METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kastamonu ve Çankırı illerinde MEB'e bağlı okul ve kurumlarda görev yapan müdür, müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarının, liderlik tarzları ile şüpheci düşünme ve narsistik kişilik eğilimleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışma boyunca bir genel tarama modeli olan ilişkisel tarama modeli benimsenmiştir. Araştırmaya 93 kadın, 128 erkek olmak üzere toplam 221 okul/kurum yöneticisi katılmıştır. Araştırmanın verileri 4 bölümden oluşan ölçek formları ile toplanmıştır. Birinci bölümde demografik bilgiler mevcuttur. İkinci bölümünde 30 soruluk Liderlik Tarzı Ölçeği kullanılmıştır. Üçüncü bölümünde 16 soruluk Paranoid Düşünce Ölçeği kullanmıştır. Son bölümde ise, 16 soruluk Narsistik Kişilik Envanteri (NKE) kullanılmıştır. Liderlik Tarzı Ölçeği, otokratik, demokratik, serbesiyetçi olmak üzere üç alt boyuttan oluşmaktadır. Paranoid Düşünce Ölçeği tek boyuttan meydana gelmektedir. Narsistik Kişilik Envanteri ise, üstünlük, sömürücülük, otorite, kendine yeterlilik, hak iddia etme ve teşhircilik olmak üzere 6 boyuttan oluşmaktadır. Ölçeklerin uygulanması amacıyla MEB'den uygulama izni alınmış ve Kastamonu ile Çankırı illerinde görev yapan okul ve kurum yöneticilerinin tümüne ulaşılmaya çalışılmıştır. Ölçekler gönüllülük esasına dayalı olarak doldurulmuştur. Araştırmanın sonucuna göre, mesleki kıdemi 11-15 yıl arası olan yöneticilerin, mesleki kıdemi 21 yıl ve üstü olan yöneticilere göre, daha fazla şüpheci düşünceye sahip oldukları ile çalışan personel sayısı 15 ve aşağısı olan yöneticilerin, 31-45 arası olanlara göre daha fazla şüpheci düşünceye sahip oldukları bulunmuştur. Kadın yöneticilerin erkeklere göre ve personel sayısının 31-45 arası olanların, 46-60 olanlara göre daha fazla sömürücülüğe ve meslekte 6-10 yıl kıdemi olan yöneticilerin daha fazla üstünlük özelliğine sahip oldukları bulunmuştur. Şüpheci düşünce düzeyleri yüksek olan yöneticilerin demokratik ve serbesiyetçi liderlik tarzını benimsediği bulunmuş, narsizmin üstünlük alt boyutunun otokratik liderlik tarzını ve narsizmin hak iddia etme alt boyutunun, demokratik liderlik tarzını yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this studyis to reveal the relationship between the principal and leadership sstyles who work in schools and institutions affiliatedto the Minitry of national education Kastamonu and Çankırı provinces andtheir skeptical thinking and narcissistic personality tendencies. The data were analyzed with SPSS package program. During the study a relational screening model which is a general screening model was adapted. A total of 211 school institution that consist of 93 women and 128 manparticipated in the research. The data of the research whas collected by a survey that consisted of 4 sections. In the first part, there are demographic informations to reveal the gender, professional seniority, seniority of the school administrators, the institution where they work, the number of thepersonnel in the institution they work and their place of duty. In the second part of the survey, leadership style scale with 30 questions was used. In the thirt part of the survey,Paranoid Thought Scale with 16 questions was used. In thr last part of the questionnaire, Narcissistic Personality İnventory (NKE) oh 16 questions was used. The scale of leadership style consist of three sub-dimensions: autocratic, democratic and free. Paranoid Thought Scale consists of one dimension. Narcissistic Personality Inventory consist of six dimensions: superiority, exploitation, aufhority, self- sufficiency, claiming and exhibitionism. In order to implent the questionnaires, permission was obtained from the Ministry of National Education and all the administrators of the schools and institutions in Kastamonu and Çankırı were tried to be reached. Questionnaires werw completed. According to the results of the study, it is found that the managers whose professional seniority is between 11-15 years have more skeptical thoughts than the managers whose professional seniority is 21 years or more. It was found that the managers with 15 and below personal had more ophions than the ones with 31-45. It was found that female managers had more exploitation than male managers and had more charasteristics of managers who were in the second five year of their profession. It was found that managers with high levels of skeptical thinking adapted democratic leadership style and it was concluded that the superior sub-dimension of narcissism predicted the autoctratic leadership style in which they had more skeptical superiority and the claiming sub-dimension of narcissism predicted the democratic leadership style.