Y kuşağı çalışanlarının paternalist liderlik algısının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi
The effect of y generation employees' paternalist leadership perception on organizational commitment msc thesis
- Tez No: 758642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AYDIN GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, Uzak doğu ülkelerinde başarılı bir şekilde uygulanan paternalist liderlik davranışlarının, iş hayatında en yüksek popülasyona sahip olan y kuşağı çalışanların örgütsel bağlılıklarıyla olan ilişkisini ortaya koymak; orta ölçekli tekstil firmalarında yer alan y kuşağı çalışanlarının algıladığı paternalist liderliğin, örgütsel bağlılıklarına olan etkisini analiz etmektir. Bu çalışmada, İstanbul'un Şişli ilçesinde bulunan orta ölçekli üç farklı hazır giyim markasının mağazalarında çalışan 210 kişiye anket uygulanmış ve veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sonucunda Y kuşağı çalışanlarının paternalist liderlik algısı ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasında pozitif yönlü ilişki olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the relationship between paternalistic leadership behaviors, which are successfully implemented in Far Eastern countries, and the organizational commitment of the Y generation employees, who have the highest population in business life; The aim of this study is to analyze the effect of paternalistic leadership perceived by Y generation employees in medium-sized textile companies on their organizational commitment. In this study, a questionnaire was applied to 210 people who works in the stores of three different mid tier ready wear brands in Şişli, Istanbul, and the data were analyzed using the SPSS program. As a result of the analyzes, it was observed that there is a positive relationship between the perception of paternalistic leadership and organizational commitment levels of the Y generation employees.