Oyun temelli etkinliklerin sesletim bozukluğu olan ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin konuşma ve sesli okuma becerilerini geliştirmeye etkisi
The effect of game-based activities on the development of speaking and oral reading skills of primary school 3rd grade students with voice phone disorder
  1. Tez No: 758781
  2. Yazar: NERMİN CALAP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET SANCI UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Eğitim uygulamalarında yapılan etkinliklerin birçoğu konuşma becerisine dayanmaktadır. İnsanın konuşma becerisini geliştirmeye başlaması ana dilindeki sesleri doğru çıkarmasına yani seslendirmesine bağlıdır. Seslerin doğru çıkarılmaması konuşmayı bozar ve anlaşılırlığını düşürebilmektedir. Eğitim sürecinde konuşma bozukluğu, öğretimi aksatan bir sorun haline gelebilmektedir. Sesletim bozukluğu, konuşma sırasında belirli seslerin doğru şekilde üretilmemesi, çocuğun dil gelişimini dolayısıyla iletişimini etkileyebilmektedir. Çocuğun yaşadığı bu durum ilkokul çağında okuma-yazma sürecinde de etkisini göstermektedir. Bu araştırmada oyun temelli etkinliklerin sesletim bozukluğu olan 3. sınıf öğrencilerinin konuşma ve sesli okuma becerilerini geliştirmeye etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Araştırmaya 9-10 yaşları arasında, 3. sınıfta öğrenim gören 4 çocuk katılmıştır. Çocukların ses kaydı alınıp kâğıda aktarılmış, sesletim becerilerini ölçmek amacıyla Artikülasyon (Sesletim) Testi uygulanmıştır. Araştırmanın deneysel süreci tek denekli deneysel yöntemlerden denekler arası çoklu yoklama desenine göre yürütülmüştür. Veriler başlama düzeyi, öğretim ve izleme oturumları olmak üzere üç aşamada toplanmıştır. Öğrenciler öğretim oturumlarında bağımsız olarak oyun temelli etkinliklerle çalışmışlardır. Araştırmanın sonucunda çocukların konuşma ve okuma becerilerinde anlamlı farklılıkların olduğu görülmüştür. Ayrıca elde edilen veriler bu grupta oyun etkinlikleriyle yapılacak çalışmalara ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır. Bulgular kapsamında ileri araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Many of the activities performed in educational practices are based on speaking skills. The beginning of developing the speaking skill of a person depends on the correct pronunciation of the sounds in his native language. Incorrect pronunciation of sounds distorts speech and can reduce intelligibility. Speech disorder can become a problem that hinders teaching in the educational process. Pronunciation disorder, not producing certain sounds correctly during speech can affect the child's language development and thus communication. This situation experienced by the child also shows its effect in the literacy process in the primary school age. In this study, it is aimed to reveal the effect of game-based activities on improving the speaking and reading aloud skills of 3rd grade students with speech disorders. 4 children aged 9-10, studying in the 3rd grade, participated in the study. The children's voice was recorded and transferred to paper, and the Articulation (Pronunciation) Test was applied to measure their pronunciation skills. The experimental process of the research was carried out according to the multiple probe pattern between subjects, one of the single-subject experimental methods. The data were collected in three stages: baseline, teaching and follow-up sessions. Students worked independently with game-based activities in teaching sessions. As a result of the research, it was seen that there were significant differences in children's speaking and reading skills. In addition, the data obtained reveal that there is a need for studies to be carried out with game activities in this group. Within the scope of the findings, suggestions for further research were made.