Akademik motivasyonu etkileyen faktörler: Çevrimiçi öğrenmede öğrenci engelleri
Factors affecting academic motivation: Student barriers to online learning
  1. Tez No: 759065
  2. Yazar: RECEP KONGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencileri için çevrimiçi öğrenmede motivasyona etki eden faktörlerin önem sırasının belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde İç Anadolu'da bulunan üniversitelerde öğrenim gören 386 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında Vallerand ve diğerlerinin (1992) geliştirdiği ve Karagüven'in (2012) Türkçeye uyarladığı“Akademik Motivasyon Ölçeği”ve Muilenburg ve Berge'in (2005) geliştirdiği ve Horzum, Demir Kaymak ve Canan Güngören'in (2017) Türkçeye uyarladığı“Çevrimiçi Öğrenmede Öğrenci Engelleri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Yönetici konuları, sosyal etkileşim, akademik beceriler, teknik beceriler, öğrenci motivasyonu, çalışmalar için zaman ve destek, internet erişim ve fiyatları ve teknik problemlerin akademik motivasyon ile genel olarak orta düzeyde ve anlamlı ilişkilere sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Akademik motivasyonun toplam puan ve alt boyutları açısından en önemli yordayıcı motivasyon toplam puanında, bilmeye yönelik motivasyon alt boyutunda, uyarım yaşamaya yönelik motivasyon alt boyutunda, dış düzenleme alt boyutunda ve motivasyonsuzluk alt boyutunda akademik beceriler olarak belirlenmiştir. En önemli yordayıcı başarıya yönelik motivasyon alt boyutunda internet erişim ve fiyatları, belirlenmiş dışsal motivasyon alt boyutunda teknik problemler, içe yansıyan dışsal motivasyon alt boyutunda yönetici konuları olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the order of importance of the factors affecting motivation in online learning for university students. The sample of the research consists of 386 students studying at universities in Central Anatolia in the spring semester of the 2021-2022 academic year. Within the scope of the research,“Academic Motivation Scale”developed by Vallerand et al. (1992) and adapted into Turkish by Karagüven (2012) and“In Online Learning”developed by Muilenburg and Berge (2005) and adapted into Turkish by Horzum, Demir Kaymak and Canan Güngören (2017). Student Barriers Scale" was used. Multiple regression analysis was used in the analysis of the data. It was concluded that managerial issues, social interaction, academic skills, technical skills, student motivation, time and support for studies, internet access and prices, and technical problems generally had moderate and significant relationships with academic motivation. In terms of the total score and sub-dimensions of academic motivation, the most important predictors were determined as academic skills in the total motivation score, motivation to know sub-dimension, motivation to experience stimulation sub-dimension, external regulation sub-dimension, and amotivation sub-dimension.