Dijitalleşme ile gelişen radyonun eğitim kurumuna etkisi: Podcastler
The effect on radio developed by digitalization on educational institution: Podcasts
  1. Tez No: 759256
  2. Yazar: MEHMET KAYMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED ÜNAL BOZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Her geçen gün gelişen ve değişen insan hayatı teknoloji ile başka bir seviyeye ulaşmıştır. Dijitalleşme adı verilen bu değişim, kitle iletişim araçlarının şeklini ve kullanım alanlarını tamamı ile değiştirmektedir. Değişen kitle iletişim araçlarından radyo, çeşitli varyasyonlara sahip olsa da geçmişten bugüne temel özelliği dinleme yolu ile bilginin erişilebildiği bir kaynak olarak nitelendirilmektedir. Dijitalleşmenin etkisi ile radyonun şekli değişmiş olsa da radyonun bireylerin bilgi edinme alışkanlıkları üzerine olan etkisi çeşitli dijital platformlar ile devam etmektedir. Bireylerin genellikle müzik dinlemek için kullandıkları bu platformlar zaman içerisinde podcast adı verilen cep yayınlarının yapıldığı, bireylerin kişisel tercihleri doğrultusunda kategoriler halinde yayın dinleyebildikleri dijital radyo sistemine dönüşmüştür. Özellikle gençlerin yoğun olarak kullandığı radyo platformları, dijital bir hal almış ve bilginin aktarıldığı bir teknolojik platform haline bürünmüştür. Bu anlamda radyonun dijital olarak gelişmesi bireylerin eğitim anlayışlarını değiştirmekte ve bilginin dinleme yoluyla edinilmesi davranışını arttırmaktadır. Bireyin kişisel gelişim için en kolay yollardan birisi olarak gördüğü dijital radyo platformları, podcast hizmeti ile geleneksel eğitim anlayışının değişmesine yol açmaktadır. Bu bağlamda dijitalleşen radyo, podcast hizmeti ile bireylere isteklere bağlı bir hizmet vererek dinleme metodu ile bilgi edinme anlayışını genç kuşağa benimsetmiş durumdadır. Dijital radyo platformlarında bulunan podcast yayınları ile bireylerin eğitim anlayışı üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılacaktır. Çalışmanın tamamını üniversite öğrencilerinin oluşturduğu 20 katılımcı ile mülakat tekniği kullanılarak uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Human life, which is developing and changing day by day, is taken to another step with technology reached. This change, called digitalization, has changed the shape and form of mass media totally changing the usage areas. From the changing mass media tough the radio has various variations, the main feature from the past to the present is listening. It is defined as a source through which information can be accessed. digitization although the shape of the radio has changed with the effect of the Its impact on habits continues with various digital platforms. These platforms, which individuals often use to listen to music, personal preferences of individuals, in which pocket broadcasts called for podcasts are made to the digital radio system that they can listen to broadcasts in categories according to the has turned into Radio platforms, mainly used by young people. It has become a technological platform, where information is transferred. This digital development of radio changes the educational understanding of individuals and acquiring knowledge through listening increases behavior. individual's personal digital radio platforms, and podcasts, which he sees as one of the easiest ways for development leads to a change in the traditional understanding of education with its service. In this context, digitalized radio and podcast service provides a service to individuals on demand. The young generation has adopted the understanding of acquiring knowledge with the listening method. Educational understanding of individuals with podcast broadcasts on digital radio platforms has been found to have a significant effect on the qualitative research method that will be used in the research. The entire study using the interview technique with 20 participants formed by university students will be applied.