14-16 yaş futbolculara uygulanan tabata antrenmanının bazı fizyolojik ve performans parametreleri üzerine etkisi
The effect of tabata training applied to 14-16 YEARS old football players on some physiological and performance parameters
  1. Tez No: 759394
  2. Yazar: MEHMET NURİ YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM GÖKHAN GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Tabata antrenmanının 14-16 yaş grubundaki futbolcular üzerinde fizyolojik ve performans etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada gerçek deneme modellerinden olan ön test–son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma Mersin ilinde yer alan bir futbol kulübündeki 14-16 yaş grubundaki sporcular arasından gönüllük esasına dayalı olarak torbadan kura çekme yöntemiyle belirlenmiş 20 erkek (kontrol grubu=10, deney grubu=10) sporcu ile yapılmıştır. Çalışmada yer alan deney grubuna kontrol grubundan farklı olarak ısınma sonrası tabata antrenmanı uygulanmıştır. Bu sürede kontrol grubu ise teknik antrenmanlarına devam etmişlerdir. Çalışma 8 hafta boyunca, haftada 2 gün 4'er dakika olarak uygulanmıştır. Katılımcıların fizyolojik ve performans ölçümleri için araştırmanın başında ön test ve 8. hafta bitiminde son test olarak; boy, kilo, istirahat kalp atım sayısı, yağ yüzdesi, çeviklik, aerobik ve anaerobik güç ve kapasite ölçüm testleri yapılmıştır. Grup içi ön test ve son test sonuçlarını karşılaştırmak için bağımlı gruplar t testi, gruplar arası ön test ve son test sonuçlarını karşılaştırmak için ise bağımsız gruplar t testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the physiological and performance effects of Tabata training on football players in the 14-16 age group. Experimental design with pretest-posttest control group, which is one of the real experimental models, was used in the research. The study was conducted with 20 male (control group = 10, experimental group = 10) athletes selected by the method of drawing lots from the bag on a voluntary basis among the athletes in the 14-16 age group in a football club located in Mersin. Tabata training was applied to the experimental group in the study, unlike the control group, after warming up. During this period, the control group continued their technical training. The study was carried out for 8 weeks, 2 days a week for 4 minutes. For the physiological and performance measurements of the participants, as a pre-test at the beginning of the study and as a post-test at the end of the 8th week; height, weight, resting heart rate, fat percentage, agility, aerobic and anaerobic power and capacity measurement tests were performed. The dependent groups t-test was used to compare the intra-group pre-test and post-test results, and the independent groups t-test was used to compare the between-group pre-test and post-test results.