Sürdürülebilir kentleşme bağlamında yerel yönetimlerin rolü ve dönüşümü
The role and transformation of local governments in the context of sustainable urbanization
  1. Tez No: 759522
  2. Yazar: SEÇİL YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AÇMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Kentler, insanların ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerini devam ettirdiği ve belirli yaşam standartları ölçütünde gelişim arz eden alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle geçtiğimiz yüzyıllardan itibaren insanın doğaya yoğun müdahalesi ve ekonomik kalkınma hedefleri doğrultusunda kullanımı ile gerek canlıların hayatında ve gerekse yaşam kalitesinde belirgin azalmalar gözlenmiştir. Kentler ekosisteme yönelik bu belirgin olumsuzluklardan etkilenen en temel yerleşim alanlarıdır. Bu noktada kentlerin sürdürülebilirliği, yaşam alanlarının iyileştirilmesi ve çevresel, sosyal ve ekonomik devamlılığın sağlanması konusu önem kazanmaktadır. Kentsel sürdürülebilirliğin sağlanmasına yönelik ulusal ve uluslararası platformlarda çözüm arayışları ve“Yerel Gündem 21”bu önemi ortaya koyan en iyi örneklerdir. Küresel çapta, kentlerde sürdürülebilirliğin etkinliği bakımından yerel ihtiyaçların karşılanması, yerel ihtiyaçların devamlılığının sağlanması için ise yerel halka en yakın merciler olan yerel yönetimlerin yetki ve sorumluluklarının çoğaltılması ve yerel yönetimlerin desteklenerek rolünün artırılması konusu belirginlik kazanmaktadır. Merkezi hükümetlerin yerel yönetimler ve sivil örgütlerle işbirliğine dayalı yaklaşımlarını artırması ve yönetişim mekanizmasının yalnızca teorik olarak değil uygulamada da güç kazanması, sürdürülebilirliğin her boyutta etkinlik sağlamasına, çevresel ve ekolojik koruma ve kalkınmaya destek olunmasına ve kentsel sürdürülebilir iyileştirmeye ve yaşam kalitesindeki olumlu dönüşümlerin yaşanmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Cities appear as areas where people maintain their economic, social and cultural relations and develop according to certain living standards. Especially since the past centuries, significant decreases have been observed in both the life of living things and the quality of life, with the intense intervention of humans in nature and their use in line with economic development goals. Cities are the most basic residential areas that are affected by these obvious negative effects on the ecosystem. At this point, the sustainability of cities, improvement of living spaces and ensuring environmental, social and economic continuity gain importance. The search for solutions on national and international platforms to ensure urban sustainability and“Local Agenda 21”are the best examples that demonstrate this importance. On a global scale, in order to meet local needs in terms of the effectiveness of sustainability in cities and to ensure the continuity of local needs, the issue of increasing the authority and responsibilities of local governments, which are the closest authorities to the local people, and increasing the role of local governments by supporting them is gaining importance. Increasing the cooperation-based approaches of central governments with local governments and non-governmental organizations and strengthening the governance mechanism not only theoretically but also in practice will contribute to the effectiveness of sustainability in all dimensions, to support environmental and ecological protection and development, to urban sustainable improvement and to positive transformations in the quality of life.