An analysis of Moroccan-Algerian relations from constructivist perspective
Fas-Cezayir ilişkilerinin inşacı bir perspektiften analizi
  1. Tez No: 732808
  2. Yazar: MERYEM ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
1956 yılında Fas bağımsızlığını kazandı ve Cezayir ve İspanyol Sahra'nın (bugünkü Batı Sahra) bazı kısımlarını içeren sömürge öncesi topraklar üzerinde hak iddia etti. On bir yıl sonra, 1963'te Cezayir ve Fas, sömürge döneminde yaşanan sınır anlaşmazlıkları nedeniyle savaşa girdi. Bu olaylardan kısa bir süre sonra İspanyol Sahra'da yaşayan Sahraviler 1975 yılında bağımsızlıklarını ilan ettiler ve 1976'da Cezayir'in desteklediği Sahravi Arap Demokratik Cumhuriyeti adı altında özerk bir devlet yapısı kurdular. Cezayir'in Sahravi Bağımsızlık hareketine verdiği desteğin ardından Rabat ve Cezayir hükümetleri, 1976'da Amgala Vahası'nda askeri çatışma yaşadılar. Her iki taraf da bu konuda anlaşmaya varmasına ve bu çatışmalardan sonra bir daha silahlı çatışma yaşamamasına rağmen, iki devlet arasında devam eden gerilim ve Batı Sahra'nın statüsü hala çözüme ulaşmamıştır. Bu tezin iddiası, çatışmanın inşacı bir uluslararası ilişkiler anlayışıyla çerçevelenebilecek üç ana nedeni olduğudur. Sebeplerden ilki, bu iki ülkenin farklı devlet kimliklerine ve çıkarlarına sahip olmaları ve bu da onları her iki devletin kuruluşundan itibaren güç dengesinin karşı taraflarında yer almalarına neden oldu. İkincisi, Batı Sahra Sorunu'nun özneler arası bir anlayışla ortaya çıkan Güvenlik İkilemi, çatışmanın en önemli yansıması ve dönüm noktasıdır. Son olarak, uzun çatışma tarihi ve farklı kimlikler, her iki devletin de Orta Doğu, Afrika ve Avrupa bölgelerinde meydana gelen, rekabetçi bir güvenlik sistemi ve bölgesel güç rekabeti yaratır.
Özet (Çeviri)
In 1956 Morocco gained its independence and had a claim over pre-colonial territories which were containing parts of Algeria and Spanish Sara (today's Western Sahara). Eleven years later, in 1963 Algeria and Morocco went to war with each other due to border disputes carried out during the colonial period. Shortly after this incident, Sahrawis living in Spanish Sahara proclaimed their independence in 1975 and in 1976 established autonomy under the name Sahrawi Arab Democratic Republic which was supported by Algeria. Following the Algerian support for the movement, Rabat and Algier had a military confrontation in 1976 at the Oasis of Amgala. Although both parties settled on this issue and never had another armed conflict after these confrontations, still the tension carried out between the two countries and the status of Western Sahara is an ongoing riddle. The claim of this thesis is that there are three main reasons for the conflict that can be framed through a constructive understanding of international relations. One of the reasons is that these two countries have different state identities and interests which made them stand on opposite sides of the balance of power from the establishment of both states. Secondly, the Security Dilemma that has occurred under an intersubjective understanding of the Western Sahara Issue is the most significant reflection and turnsole of the conflict. Lastly, long history of conflict and distinct identities creates a competitive security system and regional power competition in which both states play key points in the Middle East, Africa, and Europe.