Lise öğretmenlerinin öğrenci merkezli öğretim yöntem ve tekniklerini kullanmaya yönelik tutumları ile standart testlere yönelik inançları arasındaki ilişki: Kahramanmaraş ili örneği
The relationship between high school teachers' attitudes towards using student-centered teaching methods and techniques and their beliefs in regards to standardized tests: The case of Kahramanmaraş province
- Tez No: 759804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN HASAN ATALMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı; lise öğretmenlerinin öğrenci merkezli öğretim yöntem ve tekniklerini kullanmaya yönelik tutum düzeyleri ile standart testlere yönelik inanç düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel bir çalışma olan araştırma, ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş ilinde yer alan liselerde görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen 585 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Koç (2014) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Öğrenci Merkezli Öğretim Yöntem ve Tekniklerini Kullanmaya Yönelik Tutum Ölçeği”, Magee ve Jones (2012) tarafından geliştirilen ve İlhan, Çetin ve Kinay (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Standart Testlere Yönelik İnanç Ölçeği”ve araştırmanın amaçlarına yönelik hazırlanan ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinin SPSS 25.0 programı ile yapıldığı çalışmada, öğrenci merkezli öğretim yöntem ve tekniklerini kullanmaya yönelik tutum düzeyleri ile standart testlere yönelik inanç düzeyleri arasındaki ilişkiyi bulmak için Pearson Korelasyon Analizi kullanılmış ve bu ilişkinin negatif yönde ve orta düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca çalışmada öğrenci merkezli öğretim yöntem ve tekniklerini kullanmaya yönelik tutum düzeyleri ile standart testlere yönelik inanç düzeylerinin demografik özelliklere göre değişip değişmediğinin bulunması için Levene's Testi, Bağımsız Gruplar için t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Mann Whitney-U Testi ve Kruskal Wallis-H testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda, katılımcıların öğrenci merkezli öğretim yöntem ve tekniklerini kullanmaya yönelik tutum düzeylerinin cinsiyet, medeni durum ve görev yaptığı okul türü değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği; branş, kıdem yılı, okuldaki görevi, bir hafta içinde girdiği ders saati, sınıf rehber öğretmenliği görevi olup olmadığı, öğretmenlik mesleğini severek yapma durumu ve mezun olunan fakülte değişkenlerine göre ise istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca katılımcıların standart testlere yönelik inanç düzeylerinin branş, görev yaptığı okul türü, okuldaki görevi, bir hafta içinde girdiği ders saati, sınıf rehber öğretmenliği görevi olup olmadığı ve öğretmenlik mesleğini severek yapma değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği; cinsiyet, kıdem yılı, medeni durum ve mezun olunan fakülte değişkenlerine göre ise istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between high school teachers' attitudes towards using student-centered teaching methods and techniques and their belief levels towards standardized tests. The research, which is a quantitative study, was designed in the relational screening model. This research consists of teachers working in high schools in Kahramanmaraş in 2021-2022 academic year. The research includes 585 teachers selected by simple random sampling method. As a data collection tool in the research, the“Attitude Scale of Teachers Towards Using Student-Centered Teaching Methods and Techniques”developed by Koç (2014), developed by Magee and Jones (2012) and adapted into Turkish by İlhan, Çetin and Kinay (2015) is used. Belief Scale for Standardized Tests“ and ”Personal Information Form" prepared for the purposes of the research and developed by the researcher is used. Pearson Correlation Analysis is used to find the relationship between the level of attitudes towards using student-centered teaching methods and techniques and the level of belief towards standardized tests in the study in which the data is analyzed with the SPSS 25.0 program, and it is concluded that this relationship was negative and moderate. In addition, Levene's Test, Independent Sample t-Test, One-Way Analysis of Variance, Mann Whitney-U Test, Kruskal Wallis-H test is used to find out whether the attitudes towards using student-centered teaching methods and techniques and their belief levels towards standard tests changed according to demographic characteristics. As a result of the findings, the attitudes of the participants towards using student-centered teaching methods and techniques did not differ statistically significantly according to the variables of gender, marital status and type of school; It has been concluded that there are statistically significant differences according to the variables of branch, seniority year, duty at the school, the course hours in a week, whether there is a classroom guidance teacher, the status of emotional bond to profession of teaching and the faculties that has been graduated from. In addition, the belief levels of the participants towards standardized tests did not differ statistically significantly according to the variables such as the branch, the type of school they work in, their job at the school, the course hours they attend in a week, whether they are a classroom guidance teacher or not; It is concluded that there are statistically significant differences according to the variables of gender, seniority, marital status and faculty graduated from.