Özel okullarda işe alım sürecine ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Examination of teacher's opinions regarding the recruitment process in private schools
  1. Tez No: 760100
  2. Yazar: EZGİ CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP CENGİZ AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada, özel okullarda görev yapan öğretmenlerin işe alım sürecinin motivasyonu üzerindeki etkilerine ilişkin algılarının belirlenmesi ve yine bu çerçevede insan kaynakları basamaklarının kurumlara göre işleyişin farklılık gösterip, göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle araştırma nitel çalışma olup, betimsel analiz yöntemi kullanılarak fenomenoloji modeli ile gerçekleştirildi. Çalışma grubu olarak İstanbul ilinde özel okullarda görev yapmakta olan 12 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma verileri görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmada veriler görüşme formu ile toplanıp, temalar ve kodlar tablo ile oluşturulmuştur. Çalışmada özel okullarda görev yapan öğretmenlerin görüşme sorularına verdikleri cevaplar doğrultusunda işe alım sürecinde insan kaynakları basamaklarının başarılı bir şekilde yürütülmesi öğretmeni motive ettiği, sürecin uzun tutulması ve insan kaynakları basamaklarının işleyişinde çıkan sorunlar öğretmenlerin motivasyonu düşürdüğü ifadeleri saptanmıştır. Çalışmada özel okul öğretmenlerinin işe alım sürecinde motivasyona ilişkin algıları yaş ve kıdem değişkenlerine göre ise anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Özel okulda görev yapan öğretmenlerin işe alım sürecinde motivasyonlarını arttırılması amacıyla insan kaynakları basamaklarının yürütülmesi öğretmeni motive edici yönde olmalıdır. Sürenin zaman performans olarak kısa tutulması, öğretmene verilen değerin işveren tarafından belli edilmesi, her kurumda insan kaynakları birimi olması, öğretmenlerin işe alım sürecinde işveren tarafından değerli hissettirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the perceptions of teachers working in private schools about the effects of the recruitment process on motivation and to determine whether the functioning of human resources steps differs according to institutions. For this reason, the research is a qualitative study and was carried out with the phenomenology model using the descriptive analysis method. The study group consists of 12 teachers working in private schools in Istanbul.Research data were collected by interview form. In the research, the data were collected with an interview form, and the themes and codes were created with a table. In the study, the successful execution of the human resources steps in the recruitment process in line with the answers given by the teachers working in private schools to the interview questions motivates the teacher, keeping the process long and the problems in the functioning of the human resources steps reduce teacher motivation. In the study, no significant difference was found in private school teachers' perceptions of motivation in the recruitment process according to age and seniority variables. In order to increase the motivation of teachers working in private schools in the recruitment process, the human resources steps should be motivating the teacher. It is recommended to keep the time short in terms of performance, to show the value given to the teacher by the employer, to have a human resources unit in every institution, and to make the teachers feel valued by the employer in the recruitment process.