Ortaokul öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri ile bireysel kariyer yönetimi algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation the relationship between secondary school teachers' 21st century skills and individual career perceptions
- Tez No: 760111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı; ortaokul öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri ile bireysel kariyer yönetimi algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ortaokul öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri ile bireysel kariyer yönetimi algıları cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, branş, eğitim durumu, mezuniyet durumu gibi değişkenler açısından karşılaştırılmıştır. Bu bakımdan araştırma betimsel nitelikli ilişkisel tarama araştırmasıdır. Araştırmanın verileri, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Zonguldak ili Ereğli ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ortaokullarda görev yapan 301 öğretmenden toplanmıştır. Katılımcılar seçkisiz olmayan (non-random) yöntemlerden amaca uygun örneklem yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmanın verileri“21. Yüzyıl Becerileri Yeterlik Algısı Ölçeği”ve“Bireysel Kariyer Yönetimi Gerçekleştirme Düzeyi Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, bağımsız gruplar için t testi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şöyledir: • Ortaokul öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerilerine yönelik algıları yüksek düzeydedir. • Ortaokul öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerilerinin alt boyutlarından“Öğrenme ve Yenilenme Becerileri”ne yönelik algıları cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, branş, eğitim durumu ve mezun olunan fakülte değişkenine göre farklılaşmamaktadır.“Yaşam ve Kariyer Becerileri”ve“Bilgi, Medya ve Teknoloji Becerileri”alt boyutuna yönelik algıları ise cinsiyet, yaş, branş, eğitim durumu ve mezun olunan fakülte değişkenine göre farklılaşmazken mesleki kıdem değişkenine göre farklılaşmaktadır. • Ortaokul öğretmenlerinin bireysel kariyer yönetimi algıları yüksek düzeydedir. • Ortaokul öğretmenlerinin bireysel kariyer yönetiminin alt boyutlarından“Bireysel Kariyer Planlama”ve“Bireysel Kariyer Geliştirme”ye yönelik algıları cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, branş, eğitim durumu ve mezun olunan fakülte değişkenine göre farklılaşmamaktadır.“Bireysel Kariyer Yönetimi Genel Puanı”cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, branş ve mezun olunan fakülte değişkenine göre farklılaşmazken eğitim durumu değişkenine göre farklılaşmaktadır.“Bireysel Kariyer Motivasyonu”alt boyutuna yönelik algıları cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, branş ve eğitim durumu değişkenine göre farklılaşmazken mezun olunan fakülte değişkenine göre farklılaşmaktadır. • Ortaokul öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri ile bireysel kariyer yönetimi algıları arasında pozitif yönde yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the relationship between secondary school teachers' 21st century skills and their individual career perceptions. 21st century skills and individual career perceptions of secondary school teachers' were compared in terms of variables such as gender, age, professional seniority, branch, education level, graduation status. From this perspective, this research is a descriptive relational survey research. The data of this study were collected from 301 teachers who work in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the Ereğli district of Zonguldak province during 2020-2021 academic year. Participants were chosen by the purposeful sampling method, which is one of the non-random methods. The data of the research was collected with“21st Century Skills Efficiency Perception Scale”and“Personal Career Management Realization Level Scale”. In the analysis of the data frequency, percentage, arithmetic mean, t test for independent groups, one-way analysis of variance and correlation analysis were used. The findings of the research were as follows: • Secondary school teachers' perceptions of the 21st century skills were high. • Secondary school teachers' perceptions of“Learning and Renewal Skills”, one of the sub-dimensions of 21st century skills, did not differ according to gender, age, professional seniority, branch, educational status and graduated faculty. Perceptions of“Life and Career Skills”and“Information, Media and Technology Skills”sub-dimensions did not differ according to gender, age, branch, educational status and graduated faculty variable, but differ according to professional seniority variable. • Secondary school teachers' individual career perceptions were high. • Secondary school teachers' perceptions of“Individual Career Planning”and“Individual Career Development”, which were sub-dimensions of individual career management, did not differ according to gender, age, professional seniority, branch, educational status and graduated faculty. While the“Individual Career Management General Score”did not differ according to the variable of gender, age, professional seniority, branch and graduated faculty, it differed according to the variable of educational status. While their perceptions of the“Individual Career Motivation”sub-dimension did not differ according to gender, age, professional seniority, branch and educational status, they differed according to the graduated faculty variable. • There was a highly significant positive correlation between secondary school teachers' 21st century skills and their individual career perceptions.