Küresel salgın sürecinde sivil havacılık ve sağlık sektörü insan kaynaklarının kişilik özellikleri, kişi-iş uyumu, kariyer çapaları ve örgütsel güven algılarının kariyer bağlılığı üzerine etkisi: Karşılaştırmalı bir araştırma
The effect of personality characteristics, person-job match, career anchors and organizational trust perceptions on the career commitment of civil aviation and health sector human resources during the global pandemic: A comparative research
  1. Tez No: 889249
  2. Yazar: HARUN ABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Çin'in Wuhan Şehrinde ortaya çıkan, etiyolojisi (nedeni inceleyen bilim dalı) bilinmeyen bir pnömoni (zatürre) salgını olarak 31 Aralık 2019'da Dünya Sağlık Örgütüne bildirilen ve 2019 yılında ortaya çıkması nedeni ile COVID-19 adı verilen salgın dünya genelinde hem örgütleri hem de örgüt çalışanlarını önemli derecede etkilemiştir. Bu pandemi nedeni ile örgütler ticari yetkinliklerini kaybederken, örgüt çalışanları da kariyerlerine ara vermek veya kariyer çabalarını sürdürdükleri işlerinden ayrılmak zorunda kalmıştır. Pandemi her sektörü, sektör üyelerini ve sektör çalışanlarını farklı şekilde etkilemiştir. Bu süreçten en çok etkilenen sektörler arasında hizmet sektörü alt sektörleri olan sağlık sektörü ve sivil havacılık sektörü etkilenmiştir. Sağlık sektöründe inanılmaz derecede iş yoğunluğunu arttıran salgın, aşırı stres, sosyalleşememe, kullanılan ekipman ile çalışmanın zorluğu sağlık çalışanlarını kariyerleriyle ilgili önemli kararlar almalarına neden olmuştur. Sivil havacılık sektörü ise bu dönemde neredeyse durma noktasına gelmiş, sektörde bulunan örgütler sürekliliklerini sağlamakta zorlanmış ve birçok örgüt ticari hayatına son vermek zorunda kalmıştır. Sektör çalışanları ise durma noktasına gelen faaliyetler nedeniyle ya işsiz kalıp kariyerlerine mecburi son vermiş ya da uygulanan kısmi maaş ödemeleri nedeni ile ekonomik problemler yaşamışlardır. Kariyer bağlılığı üzerinde etkisinin olacağı değerlendirilen bu kaos döneminde sektörel veya bireysel olarak değişebileceğine inandığımız değişkenler kişilik özellikleri, kişi-iş uyumu, kariyer çapası ve örgütsel güveni bağımsız değişken olarak belirleyip, bağımlı değişken kariyer bağlılığı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Yapılan bu çalışmada elde edilen veriler SPSS programıyla analize tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The pandemic known as COVID-19, which emerged in the city of Wuhan, China, on December 31, 2019, and was reported to the World Health Organization as a pneumonia outbreak with an unknown etiology (the branch of science that studies causes), has significantly impacted both organizations and their employees worldwide. As a result of this pandemic, organizations have lost their commercial competencies, while employees have had to put their careers on hold or leave their jobs as they continued their career efforts. The pandemic has affected every sector, its members, and its workforce in various ways. Among the sectors most affected by this process are the sub-sectors of the service industry, namely the healthcare sector and the civil aviation sector. The pandemic has dramatically increased the workload in the healthcare sector, leading to extreme stress, social isolation, and the challenges of working with protective equipment. These factors have compelled healthcare workers to make significant career-related decisions. Meanwhile, the civil aviation sector nearly came to a standstill during this period, with organizations in the sector struggling to maintain continuity, and many organizations having to cease their commercial operations altogether. Employees in the sector either became unemployed due to the cessation of activities or faced economic difficulties due to partial salary payments. The variables that we believe may change sectorally or individually in this period of chaos that will have an impact on career commitment are determined as personality characteristic, person-job match, career anchours and organizational trust, and their effect on the dependent variable career commitment is investigated. These data were analyzed with the SPSS program.