On a conjecture of Herstein of nil commutatör ideals
Herstein'in nil komutatör idealler hakkında bir tahmini üzerine
- Tez No: 76041
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
oz HERSTEIN' IN NÎL KOMUTATÖR İDEALLERLE İLGİLİ BİR TAHMİNÎ ÜZERİNE Yazıcı, Nuran Yüksek Lisans, Matematik Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Arif Kaya Haziran 1998, 76 sayfa I.N.Herstein [11], eğer bir halka, sabit noktalan halkanın merkezinde olan asal mertebeli bir otomorfizmaya sahipse, halkanın komutatör idealinin nil olduğu tahmininde bulunuyor. Bu tezde, bu tahmin üzerinde elde edilmiş sonuçları bir araya getirmeye ve onların detaylı ispatlarım vermeye çalıştık. Herstein [11] mertebenin 2 veya 3 olması durumunda ispatı veriyor. G.M.Bergman ve Isaacs [4], tahmini halkanın toplamsal p-burulmalı olmaması durumunda ispatlıyor. K.I.Beidar [3], halkanın bir regüler ve merkeze ait elemanı olduğunda veya halkanın G-sabit alt halkasının yan asal olması durumunda halkanın komutatör idealinin halkanın asal radikalinde kapsandığmı doğruluyor. J.Osterburg [23] ve A. Braun tahmini, farklı metodlarla, halkanın yan asal olması durumunda ispatlıyorlar. Herstein'ın talimini mertebesi 3 ten büyük asal mertebeli otomorfizmalar için halen açıktır. Anahtar Kelimeler : Sol Artin halkalar, sonlu boyutlu cebirler, dereceli halkalar, Martindale bölüm halkalan, X-içve X-dış gruplan. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ON A CONJECTURE OF HERSTEIN ON NIL COMMUTATOR IDEALS Yazıcı, Nuran M.S., Department of Mathematics Supervisor : Prof. Dr. Arif Kaya June 1998, 76 pages I.N. Herstein [11] conjectures that if a ring admits an automorphism of prime period p all of whose fixed points are in the centre of the ring then the commutator ideal of the ring is nil. In this thesis, we try to collect and give the detailed proofs of the results obtained on the conjecture. Herstein [11] gives the proof when period is equal to 2 or 3. G.M. Bergman and I.M.Isaacs prove the conjecture under the additional hypothesis that the ring has no additive p-torsion. K.I. Beidar [3] verifies that the commutator ideal of the ring is contained in the prime radical of the ring when there exists an element in the ring which is regular and belongs to the centre of the ring or G-fixed subring of the ring is semiprime. J. Osterburg [23] and A. Braun prove the conjecture under the condition that the ring is semiprime using different methods. The conjecture of Herstein still remains open for automorphisms having prime period greater than 3. KeyWords : Left Artinian rings, finite dimensional algebras, graded rings, Martindale quotient rings, X-inner and X-outer groups. iii