Suriyeli sığınmacıların kente uyum süreci: Ankara ve Kırıkkale kentlerinde karşılaştırmalı bir araştırma
Adaptation process of Syrian refugess to the city: A comparative research in Ankara and Kırıkkale cities
- Tez No: 760483
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Göç, insanlık tarihi kadar geçmişi olan bir kavramdır. İnsanlık var olduğu günden bu yana insanlar; ekonomik, çevresel, siyasal, dini ve kültürel nedenler ile göç etmek zorunda kalmıştır. Kimi zaman bireysel olarak yapılan göçler kimi zamanda kitlesel olarak yapılmaktadır. Kitlesel olarak yapılan göçler, göç edilen ülkede uyum sorununu ve tartışmalarını da beraberinde getirmektedir. 2011 yılında yaşanan Suriye Krizi sonrası Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin uyum sorunu da sürekli gündemde olan bir konudur. Çalışmada amaçlanan Türkiye'de bulunan Suriyelileri onların gözünden anlamaya ve değerlendirmeye çalışmaktır. Çalışma evrenini Kırıkkale'de ve Ankara'da geçici koruma altında bulunan Suriyeliler oluşturmaktadır. 32 soruluk bir anket görüşmesi uygulanan gönüllü Suriyeli katılımcıların demografik, ekonomik ve kültürel durumları tespit edilmeye çalışılmıştır. Ankara ve Kırıkkale kentlerinde uyum sürecinde çok farklı bir durum ile karşılaşılmadığı da gözlemlenmiştir. Elde edilen verilerin analizi yapıldıktan sonra Suriyelilerin uyum sürecinin sağlıklı ilerlemediğini gözlemlemek mümkündür. Suriyelilerin uyum sürecinin sağlıklı olması uygulanacak göç politikalarına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Migration is a concept that has as much history as human history. Since the day humanity existed, people; has had to migrate due to economic, environmental, political, religious and cultural reasons. They not only migrate individually but also migrate in groups. Mass migrations bring along the integration problem and discussions in the country of immigration. After the Syrian Crisis in 2011, the integration problem of the Syrians who took refuge in Turkey is also an issue that is constantly on the agenda. The aim of the study is to try to understand and evaluate the Syrians in Turkey from their perspective. The study population consists of Syrians under temporary protection in Kırıkkale and Ankara. The demographic, economic and cultural conditions of the volunteer Syrian participants, who were interviewed with 32 questions, has been tried to be determined.There has no different situation been observed in the integration process in the case of Ankara and Kırıkkale. After the analysis of the obtained data, it is possible to observe that the integration process of the Syrians does not progress well. The healthy integration process of Syrians depends on the immigration policies to be implemented.