Pandemi döneminde aile içi şiddet ölçeğinin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of the Turkish version of the domestic violence during pandemic scale
- Tez No: 760486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SİS ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Pandemi Döneminde Aile İçi Şiddet Ölçeğini Türkçe' ye uyarlayarak, Türk toplumunda geçerlik ve güvenirliğini test etmektir. Materyal ve Metot: Metodolojik türde yapılan bu araştırma, 1 Şubat- 19 Ekim 2022 tarihleri arasında Türkiye' de yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan 18 yaş üstü, evli ve okuryazar olan kadınlar oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, araştırmaya alınma kriterlerini sağlayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 354 kadın araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Pandemi Döneminde Aile İçi Şiddet Ölçeğinin Türkçe Formu”ve“Kadına Yönelik Aile İçi Şiddeti Belirleme Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, Google formlar aracılığı ile dijital ortamda oluşturulan online anket formu ile toplanmıştır. Facebook, instagram ve diğer sosyal medya platformlarından online anket linki paylaşılmış ve örnekleme alınma kriterlerine sahip olan kadınların anketi yanıtlaması sağlanmıştır. Bulgular: Ölçeğin iç tutarlılık analizlerinde; Cronbach's alpha katsayısının 0.945 olduğu, madde-toplam puan korelasyonlarının 0.563 ile 0.804 arasında değişkenlik gösterdiği belirlenmiş ve ölçekten herhangi bir madde çıkarılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to adapt the Domestic Violence during Pandemic Scale to Turkish and test its validity and reliability in Turkish society. Materials and Methods: This methodological study was conducted in Turkey between February 1st and October 19th, 2022. The population of the study consisted of women over the age of 18, married and literate living in Turkey. No sample selection was made in the study, and 354 women who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study constituted the sample of the study.“Descriptive Characteristics Form”,“Turkish version of Domestic Violence During Pandemic Scale”and“Scale for Determining Domestic Violence Against Women”were used to collect data. The data were collected with an online survey form created in the digital environment via Google forms. The online survey link was shared on Facebook, Instagram and other social media platforms, and the women who met the sampling criteria were allowed to answer the survey. Results: In the internal consistency analyzes of the scale; It was determined that the Cronbach's alpha coefficient was 0.945, the item-total score correlations varied between 0.563 and 0.804, and no items were removed from the scale.