Dijitalleşen zamanın izdüşümünde mekânın dönüşümü: 2022 Türkiye'sinden bir sosyal medya örneği
Transformation of space in the projection of digitalized time: The case of social media from 2022 Turkey
  1. Tez No: 760637
  2. Yazar: SÜMEYYE DİDİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TEKAÜT ÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte insanların mekânı anlamlandırma ve algılama biçimlerinin değişimini sosyolojik olarak tartışmaktadır. Çalışmada dijitalleşme ve mekân kavramlarının özellikle Covid-19 Pandemisi dönemindeki değişimine odaklanılmıştır. İçinde bulunduğumuz Covid-19 Pandemisi'nde 2020'den itibaren dijitalleşmenin daha yaygın bir biçimde insan hayatına girmesiyle birlikte dijital ağların (Twitter, İnstagram, Facebook gibi) bugünkü mekân anlayışını nasıl etkilediği öncelikle sosyoloji literatüründe kavramların kuramsal gelişiminin üzerinden incelenmiş, ardından niteliksel bir saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Günümüzde teknoloji çağının getirisiyle dijitalleşme hayatımızın her alanına girmiş ve birçok diğer olgu ile birlikte mekân hakkındaki düşüncelerimizi ve algımızı da değiştirmiştir. Bugün insanlar mekân ve zaman açısından mesafe sorunlarını aşmakta ve dünyanın bir ucundaki insanlara veya izleyicilere kolayca ulaşabilmektedir. Bu bağlamda araştırmanın amacı bu sayede ortaya çıkan mekânın kamusal ve özel alandaki değişimini ve dönüşümünü, toplumun mekân algısının değişimini araştırmaktır. Araştırmada günümüz medya araçlarının, sosyal medyanın ya da bir diğer adıyla dijital ağların, toplumsal hayatta çok farklı uzantıları ve boyutları olan mekânları ve insanların mekânı algılama biçimlerini nasıl etkilediği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the change in comprehension and perception of people about space with the increasing internet is discussed from a sociological perspective. This study focuses on digitalization and space concepts change, especially during the Covid-19 Pandemic period. How digital networks (Twitter, Instagram, Facebook, etc.) affect today's understanding of space, especially in the current Covid-19 Pandemic with the introduction of digitalization into human life more widely as of 2020, was first examined through the theoretical development of the concepts in sociological literature and then a qualitative field study was carried out. As a result of the age of technology, today digitalization has entered every aspect of our lives and changed our ideas and perception about space. Today people overcome temporal and spatial distance problems and they can easily reach other people or audiences at one end of the world. In this context, the aim of the research is to investigate the change and transformation of the space that has emerged in the public and private spheres and the change in society's perception of space. The study explored how today's media tools, social media, and digital networks affect space with very different extensions and dimensions in social life and how people perceive the place.