The Role of landowner behaviour in the growth pattern of cities
Toprak sahibi davranışının şehirlerin büyüme biçimlerindeki rolü
- Tez No: 76077
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TEKELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu tez şehir form ve büyüme biçimini kentsel arsa pazarının bunlar üzerindeki etkilerine dayalı olarak açıklamaya yönelik bir teorik çerçeve önerisini içermektedir. Bu tezde ele alınan şehir form ve büyüme biçimi zaman içinde farklılaşmaktadır. Şehrin çeperinde gerçekleşen sıçramalı gelişmeler belirli bir süre için desantralize şehir formunu oluşturmakta, bu desantralize formun içindeki boşlukların dolmasıyla şehir yeniden yağ lekesi formunu almaktadır. Bu tez, yukarıda tarif edilen şehir formu ve büyüme biçimini toprak sahibi davranışına atfetmektedir. Toprak sahibi toprağın fiyatında satın alma ve satma tarihleri arasında meydana gelen artışı elde etme güdüsü ile hareket etmektedir. Tez, gerek sıçramalı gelişmeleri ve şehir içinde kalan boş alanları, gerekse de bu boş alanların dolmasını toprak sahibi davranışına bağlı olarak açıklamaktadır.Bu tezde geliştirilen teorik çerçeve neo-klasik kentsel toprak pazarı kuramlarına dayanmaktadır. Ancak bu kuramların mekanın özellikleri ve toprak sahibi davranışı ile ilgili bazı varsayımlarını değiştirmekte ve bu yolla bu kuramlara katkıda bulunmaktadır. Bu tezde geliştirilen model dinamik denge, gelişmişlik düzeyi farklı olan topraklan içeren heterojen mekan ve gelecekle ilgili beklentilerine bağlı olarak hareket eden aktif toprak sahiplerini varsaymaktadır. Bu varsayımlar ele alınan şehir formu ve büyüme biçiminin betimlenmesi için gerekli altyapıyı oluşturmakta ve bu ise bir model aracılığıyla yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of the proposal of a theoretical framework by which the form and growth pattern of cities can be explained by reference to the effects of the urban land market. The particular form and growth pattern examined in this study pertains to a dynamic form whereby leapfrog developments in the fringes of cities create a decentralized city form for certain periods of time whereas the subsequent infilling of the inner city vacant land re-creates the compact form. The thesis attributes the formation of the above described city form to landowner behaviour based on the motive to acquire the increase in the price of land between the date of buying and selling it. Hence, the study shows how landowner behaviour gives way to leapfrog developments in the fringe, to the vacancy of the inner city land during a certain time period and its subsequent infilling.The theoretical framework developed in this study is founded on the neo-classical theories of the urban land market. It contributes to them by modifying some of their basic assumptions related to the characteristics and space and landowner behaviour. The model developed in this study assumes a dynamic equilibrium, heterogeneous space -whereby land at different levels of development is assumed- and landowners who behave in accordance with their expectations. These assumptions furnish the basis for this study to describe the growth pattern under examination by a model on the determination of the city form.