Hiperemezis gravidarum fizyopatogenezinde elektroensefalografi kullanımı
The use of electroensefalography in the physiopatheogenesis of hyperemesis gravidarum
- Tez No: 761142
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MUHCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Hiperemezis gravidarum (HEG) gebelerde görülen tedavi ve hospitalizasyon gerektiren şiddetli bulantı ve kusma durumu ile seyreden bir hastalıktır.Hiperemezis gravidarumun fizyopatolojisi tümüyle aydınlatılamadı. HEG fizyopatolojisinde santral sinir sisteminin rolü tam olarak bilinmemektedir. Yöntemler: Prospektif kesitsel olarak tasarlanan bu çalışma,Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne Kasım 2021 ile Kasım 2022 tarihleri arasında başvuran HEG tanısı ile takipli 34 hastanın ve 32 normal gebenin hamilelik dönemlerine göre Nöroloji Anabilim Dalı, Elektroensefalografi (EEG) Laboratuvarında EEG testleri incelenmiştir. Bu sinyaller, yüksek matematik ve gelişmiş mühendislik yazılımları ile değerlendirildi. EEG örnekleme frekansı 200 Hz'dir. Tüm kanallarda bulunan zaman eksenindeki sinyallerinin güç spektral yoğunlukları ve yüzdelik güç yoğunlukları Delta, Teta, Alfa, Beta, Low-Gama ve High-Gama frekans aralıkları için hesaplandı. Ayrıca her bir kanal için bu değerlerin 2 grup arasında istatiksel olarak karşılaştırılması yapıldı. Zaman ekseninde EEG sinyalleri incelendiğinde sinyallerdeki farklılıklar ayrıntılı bir biçimde gözlenememektedir. Farklılıkların belirlenebilmesi için frekans bilgisinin incelenmesi, daha doğru sonuçların elde edilebileceğini göstermektedir. Çalışmadaki EEG sinyali içerisindeki bozucu etkileri hızlı ve etikili bir şekilde ortadan kaldıran, literatürde de sıklıkla kullanılan, Dalgacık (Wavelet) dönüşümü frekans analiz metodu olarak kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectivite: Hyperemesis gravidarum(HEG) is a disease seen in pregnant women with severe nausea and vomiting that requires treatment and hospitalization. The physiopathology of hyperemesis gravidarum has not been fully elucidated. The role of the central nervous system in HEG physiopathology is not fully known. Materials and Methods: Prospective, cross-sectional designed study in this University of Medical Sciences Umraniye training and Research Hospital, Clinic of Obstetrics and gynecology November 2021 2022 November and 32 normal pregnant women between 34 patients with the diagnosis of HEG track referencing dates of the period of pregnancy, according to the Department of Neurology, electroencephalography (EEG) EEG tests in the laboratory were examined. These signals were evaluated with higher mathematics and advanced engineering software. The EEG sampling frequency is 200 Hz. The power spectral densities and percentage power densities of the signals on the time axis found on all channels were calculated for Delta, Theta, Alpha, Beta, Low-Gamma and High-Gamma frequency December. In addition, a statistical comparison of these values for each channel between the 2 groups was performed. Dec. When EEG signals are examined on the time axis, the differences in the signals cannot be observed in detail. The study of frequency information in order to determine the differences shows that more accurate results can be obtained. Wavelet transform, which is frequently used in the literature, which eliminates the distorting effects in the EEG signal in the study in a fast and ethical way, was used as a frequency analysis method.