Hiperemezis gravidarum etiyolojisinde helicobacter pylori sorunu ve semptomlarla korelasyonu (Klinik, Enzimatik araştırma)
Evaluation of helicobacter pylori in hyperemesis gravidarum and correlation with symptoms
- Tez No: 88786
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR HİMMETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
47 VII ÖZET Hiperemezis gravidarum patogenezinde son yıllarda gastrointestinal sistem patolojilerinde varlığı ispatlanmış, gram negatif bir bakteri olan H.Pylori'nin yeri tartışılmaya başlanmıştır. Biz de bu prospektif çalışma ile H.Pylori enfeksiyonunun hiperemezis gravidarumdaki insidansını ve semptomlarla korelasyonunu ortaya koymayı amaçladık. Çalışmaya, hiperemezis gravidarum'lu 47 gebe ve aynı gebelik haftasına sahip 39 asemptomatik gebe alındı. ELISA ile H.Pylori seropozitivitesi saptandı ve hastaların bulantı- kusma semptomları takip edildi.
Özet (Çeviri)
48 VIII SUMMARY Introduction: Hyperemesis gravidarum (HG) is the most severe form of nausea and vomiting in pregnancy. There are different biological and psychological theories for pathogenesis of HG. Recently there have been several reports concerning about the possible role of H.Pylori infection in hyperemesis gravidarum. In this present prospective study, prevalence of H.Pylori infection in hyperemesis gravidarum were detected and were correlated with severity and duration of the symptoms. Materials and Methods: Forty seven pregnant women with hyperemezis gravidarum and thirty nine controls without any gastrointestinal symptoms were included. Clinical features and outcome of nausea and vomiting were recorded and H.Pylori IgG seropositivity were determined by ELISA method.