Çocuk istismar ve ihmalinde pediatrist ve pedodontistlerin bilgi düzeyi ve tutumunun değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level and attitude of pediatrists and pediatric dentists in child abuse and neglect
- Tez No: 761151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDINBELGE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çocuk istismar ve ihmali, Dünya Sağlık Örgütü'ne göre çocuğun sağlığına, büyüme/gelişimine veya onuruna zarar verme ihtimali olan ya da zarar veren yetişkin kişi, toplum veya devlet tarafından bilinçli veya bilinçsiz gösterilen fiziksel ve duygusal kötü tutum, cinsel taciz, sömürü ve ihmal türlerini içine alan davranışların tümüdür. Bu araştırmanın amacı, uzmanlık/doktora eğitimini tamamlamış pediatrist ve pedodontistlerin çocuk istismar ve ihmali konusundaki eğitim deneyimlerini, bilgi düzeylerini ve tutumlarını belirleyip, gruplar arasındaki farkı değerlendirmektir. Araştırmamıza uzmanlık/doktora eğitimini tamamlamış 120 pediatrist ve 120 pedodontist katılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to World Health Organisation, child abuse and neglect is defined as all behaviours that include intentional or unintentional physical and emotional ill-treatment, sexual abuse, neglect or exploitation which results in actual or potential harm to the child's health, growth/development or dignity imposed by an adult, society or government. The aim of this research is to determine the educational experience, knowledge level and behaviour of pediatricians and pediatric dentists who concluded their specialty/doctorate education regarding the issue on child abuse and neglect, as well as to evaluate the differences between these groups. The participants in our research are composed of 120 pediatricians and 120 pediatric dentists who concluded their speciality/doctorate pediatricians.