The inverse scattering method of general relativity
Genel görelilikte ters saçılım metodu
- Tez No: 761170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DIETER VAN DEN BLEEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde Belinski ve Zakharov tarafından geliştirilen genel görelilikte ters saçılım metodu çalışılacaktır. Solitonların fiziksel doğası yorumlanacak ve solitonlar ile Weyl sınıfı çözümler arasındaki bağlantı açıklanacaktır. Einstein denklemlerinin tek kaynaklı ve çift kaynaklı çözümleri Belinski-Zakharov metodu ile üretilecektir. Tek kompakt obje ve ikili kompakt objenin olay ufku görselleştirilecektir. Yüzeyler üç boyutlu Öklidyen uzaya ve üç boyutlu hiperbolik uzaya yarı-uzay modeli ve Poincare top modeli ile yerleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Inverse Scattering Method of Belinski and Zakharov is studied in the context of general relativity. The physical interpretation of solitons is established, as well as the connection between solitons and Weyl Class solutions. The single-source and double-source solutions of Einstein's equations are generated by the Belinski-Zakharov method. The event horizons of single compact objects and binary compact objects are illustrated. The surfaces are isometrically embedded into Euclidean three-space, hyperbolic three-space by the half-space model, and hyperbolic three-space by the Poincare ball model.