Rotoru sargılı asenkron motorlara PLC ile yol verme
  1. Tez No: 76122
  2. Yazar: İBRAHİM YÜCEDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, PLC kontrollü kademeli dirençlerle rotoru sargılı asenkron motorlara yol verme işlemi tasarlanmış ve uygulanmıştır. Burada kullanılan PLC programı, MODÎCON A020 PLUS PLC cihazına ait DOLOG AKL ile hazırlanmıştır. Uygulamada elde edilen değerler ile Hız-Moment, Hız-Rotor Gerilimi, Hız-Rotor Akımı eğrileri çizilmiştir. İlk kalkış momenti, yol verme direnci dolayısıyla oldukça yüksek çıkmış, rotor gerilimi ise; hıza paralel olarak düşüş göstermiş, buna karşılık rotor akımı belli şuurlar içinde değer almıştır. Uygulamada küçük güçlü bir motor kullanılmış ve yol verme işlemi ise; on kademede ve her kademede 150d/d artacak şekilde tasarlanmıştır. Bilim kodu : 626.0 1.00 - Elektrik Eğitimi Anahtar Kelimeler :PLC Kontrol, Lojik Kontrol, Yol Verme, Asenkron Motor Sayfa Adeti : 72 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. İsmail COŞKUN
Özet (Çeviri)
In this study, starting of wound rotor asynchronous motor with gradual resistances by PLC was designed and applied. The PLC program used here was prepared by DOLOG AKL which is included in the machine MODICON A020 PLUS pic. By the help of data gained from the experiment, the graphs of speed vs. torque, speed vs. rotor voltage and speed vs. rotor current were drawn. As it is seen from the graphs starting torque was obtained very high because of starring resistances and rotor voltage decreased parallel to speed; in contrast to this, rotor current took values in definite limits. In the experiment, a small powurfull motor was used and the way of starting was planned in ten steps and increasing 150 rev/min gradually in every step. Sience Code Key Words Number of Pages Supervisor 626.01.00 - Electrical Education PLC Control, Logic Control, Starting, Induction Motor 72 Assoc. Prof. Dr. Ismail COŞKUN