Azelastin ve mometazon furoat nazal kullanımının uyku endoskopisine etkisi
Effect of azelastine and mometasone furoate nasal use on dise (Drug-induced sleep endoscopy)
- Tez No: 761255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM BAŞAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı nazal mometazon furoat ve nazal azelastin kullanımının basit horlama ve OSAS hastalarında ilaçla indüklenen uyku endoskopisi(DISE) üzerine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Aralık 2021- Ağustos 2022 tarihleri arasında Adnan Menderes Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Horlama Polikliniği'ne başvuran 92 olgu dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen olgular; DISE öncesinde mometazon furoat nazal sprey kullananlar, azelastin nazal sprey kullananlar ve herhangi bir nazal sprey kullanmayan olgulardan oluşan kontrol grubu şeklinde üç gruba ayrıldı. Tüm hastalara DISE yapıldı. Hastaların semptomları, muayene bulguları, nazal peak flowmetre değerleri, Müller manevrası ve DISE görüntüleri kaydedildi. Uyku endoskopisi sonuçları VOTE klasifikasyonuna göre değerlendirildi. Gruplar arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 92 olgunun 69'u (%75) erkek, 23'ü (%25) kadın cinsiyette saptanmıştır. Yaş ortalaması 38,8±11 olarak saptandı. Damak, orofarenks, dil kökü ve larenks seviyelerindeki obstrüksiyon şiddeti DISE'de Müller manevrasına göre tüm gruplarda anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Dil kökü seviyesinde; Mallampati 1 ve 4 olan hastalarda, Müller manevrası ve DİSE bulguları benzer özellik gösterirken, Mallampati 2 ve 3 olan olgularda Müller manevrası ve DİSE bulguları arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu. DISE'de En sık kollaps görülen seviye velum (damak) bölgesiydi(%98,9). Uyku endoskopisi sırasında oluşabilen hipersalivasyon, tolerasyon güçlüğü ve obstrüksiyon konfigürasyonları bakımından üç grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Bu çalışmaya katılan olguların 18'inde (%19,5) tolerasyonun zayıf olduğu saptandı. Kadın cinsiyette DİSE tolerasyonunun daha iyi olduğu saptandı. Zayıf ve normal kilolu olgularda (VKİ
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of use nasal mometasone furoate and nasal azelastine on drug-induced sleep endoscopy (DISE) in patients with simple snoring and OSAS. Materials And Methods: The study included 92 patients who applied to Adnan Menderes University Ear Nose Throat Diseases Snoring Polyclinic between December 2021- August 2022. The cases included in the study were divided into three groups: those who used mometasone furoate nasal spray before sleep endoscopy, those who used azelastine nasal spray, and those who did not use any nasal spray as a control group. All patients underwent drug-induced sleep endoscopy. Patients' symptoms, examination findings, nasal peak flowmetry values, Müller maneuver and DISE images were recorded. Sleep endoscopy results were evaluated according to the VOTE classification. Differences between groups were evaluated statistically. Results: Of the 92 cases included in the study, 69 (75%) were male and 23 (25%) were female. The mean age was 38.8±11 years. The severity of obstruction in the palate, oropharynx, tongue root and larynx levels was found to be significantly higher in all groups compared to the Müller maneuver in DISE. At the level of the tongue base; While Müller maneuver and DISE findings were similar in patients with Mallampati 1 and 4, the difference between Müller maneuver and DISE findings was statistically significant in patients with Mallampati 2 and 3. The most common level of collapse in DISE was the velum (palate) region (98.9%). There was no significant difference between the three groups in terms of hypersalivation, difficulty intolerance and obstruction patterns that may occur during sleep endoscopy. Poor tolerance was found in 18 (19.5%) of the patients included in this study. DISE tolerance was found to be better in female gender. DISE tolerance was found to be better in underweight and normal weight subjects (BMI