Meme kanseri hastalarında akdeniz diyetinin vücut bileşimi, oksidan stres ve proinflamatuvar belirteçler üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of mediterranean diet on body composition, oxidant stress and proinflammatory markers in breast cancer patients
  1. Tez No: 761346
  2. Yazar: BURCU DENİZ GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma, meme kanseri tanılı kadınlarda Akdeniz diyetinin vücut bileşimi, oksidan stres ve proinflamatuvar belirteçler üzerine etkisini değerlendirmek amacı ile planlanıp yürütülmüştür. Çalışmaya, 30-65 yaş arası fazla kilolu ve obez olan erken evre meme kanseri hastası 25 kadın dahil edilmiştir. Bireylere gereksinimlerine uygun olarak planlanan Akdeniz diyetiyle uyumlu bireysel beslenme tedavisi 8 hafta süresince uygulanmıştır. Çalışma başlangıcında ve sonunda katılımcılarla yüzyüze görüşülerek kan örnekleri, besin tüketimi (3 günlük) ve fiziksel aktivite kayıtları alınmış, antropometrik ölçümleri ve vücut bileşim analizleri yapılmış, diyet inflamatuvar indeksi hesaplanmış ve Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği uygulanmıştır. Bireylerin beslenme programlarına uyumlarını değerlendirmek amacı ile 2 ve 4. haftalarda telefon görüşmesi yapılarak fiziksel aktivite kaydı ile bir günlük besin tüketim kaydı alınarak diyet inflamatuvar indeksi hesaplanmış ve Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği uygulanmıştır. Çalışma sonunda bireylerin diyet inflamatuvar indeksi skorları anlamlı olarak azalmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to evaluate the effect of Mediterranean diet on body composition, oxidant stress and proinflammatory markers in women diagnosed with breast cancer. Twenty-five overweight and obese women with early stage breast cancer aged 30-65 years were included in the study. Individual nutritional therapy compatible with the Mediterranean diet, which was planned in accordance with the needs of the individuals, was applied for 8 weeks. At the beginning and end of the study, blood samples, food consumption records (3 days) and physical activity records were taken by face-to-face interviews with the participants, anthropometric measurements and body composition analyzes were made, the diet inflammatory index was calculated and the Mediterranean Diet Adherence Scale was applied. In order to evaluate the compliance of individuals with their nutrition programs, a phone call was made at the 2nd and 4th weeks, physical activity record and one-day food consumption record were taken, the diet inflammatory index was calculated and the Mediterranean Diet Adherence Scale was applied. At the end of the study, the dietary inflammatory index scores of the individuals decreased significantly (p0.05).