Hemşirelerin çocuk istismarını ve ihmalini raporlamaya yönelik tutumları
Attitudes of nurses to reporting child abuse and negligence
  1. Tez No: 761354
  2. Yazar: EMİNE FERZAN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKAİ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma; çocuk ihmal ve istismarının tanılanmasında önemli rolü olan hemşirelerin Çocuk İstismarı ve İhmalini Raporlamaya Yönelik Tutumlarını belirleme amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evrenini İstanbul ilinde yer alan Profesör Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi çocuk birimlerinde görev yapan hemşireler oluşturmaktadır. Bu araştırma analitik kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeyip evrenin tümü çalışma kapsamına alınmış, 100 katılımcıya ulaşılmıştır. Çalışma gerekli izinler alındıktan sonra 3- 27 Aralık 2021 tarihlerinde yapılmıştır. Araştırma verileri;“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Sağlık Çalışanlarının Çocuk İstismarını Raporlamaya Karşı Tutumlarını Belirleme Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22,0 programı kullanılmıştır. Eğitim durumu lisans olan sağlık çalışanlarının raporlama sorumluluğu, eğitim durumu lise olan sağlık çalışanlarının raporlama sorumluluğundan yüksektir. Ege bölgesinde yaşamının çoğunu geçiren sağlık çalışanlarının Marmara, Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde yaşamının çoğunu geçirenlere göre raporlama ile ilgili endişelerinin yüksek olduğu görülmüştür. En uzun yaşadığı yer büyükşehir olan sağlık çalışanlarının raporlama sorumluluğunun, en uzun yaşadığı yer kasaba olan sağlık çalışanlarının raporlama sorumluluğundan yüksek olduğu görülmüştür. Çocuk acil bölümündeki sağlık çalışanlarının raporlama ile ilgili endişelerinin diğer birimlerdeki sağlık çalışanlarının raporlama ile ilgili endişelerinden yüksek olduğu bulunmuştur. Meslekteki görev süresi daha fazla olan sağlık çalışanlarının raporlama ile ilgili endişeleri, görev süresi daha az olan sağlık çalışanlarının raporlama ile ilgili endişelerinden az olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin çocuk istismarı ve ihmalini raporlamaya yönelik tutumları incelenmiş; erken tanı koyma sürecinde rol alacak olan sağlık çalışanlarının bilgi gereksinimlerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the“Attitudes Towards Reporting Child Abuse and Neglect”of nurses, who have an important role in the definition of child neglect and abuse. The universe of the study, located in the province of Istanbul, Professor Dr. Suleyman Yalçın City Hospital consists of nurses working in children's units. This research is an analytical cross-sectional type of research. Sample selection was not made in the study, the entire universe was included in the study, and 100 participants were reached. The study was carried out on 3-27 December 2021, after the necessary permissions were obtained. The research data were obtained by using the“Descriptive Information Form”and the“Scale for Determining the Attitudes of Health Workers to Reporting Child Abuse”. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 program was used for statistical analysis of the research data. The reporting responsibility of health workers with undergraduate education is higher than the reporting responsibility of health workers with high school education. It was observed that health professionals who spent most of their lives in the Aegean region had higher concerns about reporting than those who spent most of their lives in the Marmara, Mediterranean, Eastern Anatolia and Southeastern Anatolia regions. It has been observed that the reporting responsibility of healthcare professionals whose longest place of living is a metropolitan city is higher than that of healthcare professionals whose longest place of living is a town. It was found that the reporting concerns of the health workers working in the pediatric emergency department were higher than the concerns of the health workers working in other units. It has been determined that the concerns of health workers with longer tenure in the profession about reporting are less than the concerns of health workers with shorter tenures about reporting. The attitudes of nurses towards reporting child abuse and neglect were examined; It has been determined that health workers who will take a role in the early diagnosis process have information needs.