İklim değişikliği açıklamalarının sermaye yapısına etkisi: BIST imalat sektörü üzerine bir uygulama
Effect of climate change disclosures on capital structure: Evidence from BIST manufacturing industry
  1. Tez No: 761438
  2. Yazar: GULTAKIN GAHRAMANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KUTLU FURTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İklim değişikliği son yıllarda ülkeleri, işletmeleri ve insanları etkileyen ve hayati önem kazanan bir unsur olarak kabul edilmektedir. Bu konuyla ilgili tüm tutumlar, küresel ısınmanın sorun oluşturup oluşturmayacağı yönünden, zararları azaltmak için neler yapılması gerektiği yönüne doğru kaymıştır. Karbon Saydamlık Projesi (CDP), iklim değişikliğine ilişkin kurum bilgilerinin şeffaf şekilde açıklandığı, sera gazı emisyonunun azaltılmasına yönelik hedeflere ilişkin raporlama yapılmasını teşvik eden bir platformdur. Türkiye'de Karbon Saydamlık Projesi (CDP) açıklamasının firmaların finansal veri seti üzerindeki etkisinin araştırıldığı az sayıda çalışma vardır. Bu çalışma, var olan araştırma boşluğundan ve Karbon Saydamlık Projesi'ne gönüllü katılımın finansal sonuçlarını değerlendirmeye yönelik artan ilgiden yola çıkılarak yapılmıştır. Çalışmada, 2016-2020 yılları arasında CDP'nin davet ilettiği BİST 100 endeksinde yer alan ve imalat sektöründe faaliyet gösteren 67 işletmenin yıllık finansal bilgileri kullanılarak, iklim değişikliği raporlamasının firmaların finansal kaldıraç oranına ve uzun vadeli borçlanma düzeyine etkisi panel veri analizi yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; ilgili dönemde imalat sektöründe faaliyet gösteren ve CDP'ye yanıt veren BİST 100 endeksli firmaların gönüllü karbon saydamlık projesi açıklamasının finansal kaldıraç oranı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamakla birlikte, uzun vadeli borçlanma düzeyine azaltıcı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, firmaların yatırım karlılığının artması uzun vadeli borçlanma üzerinde olumsuz etkiye sahipken, firmaların varlık büyüklüğünün artmasının finansal kaldıracı olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları, ilgili dönemde firmaların CDP'ye yanıt vermesinin ve raporlama yapmasının sermaye yapısı üzerinde etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change has been accepted as a vital factor affecting countries, businesses, and people in recent years. All attitudes on this issue have shifted from the aspect of whether global warming will pose a problem to what should be done to reduce the damages. The Carbon Disclosure Project (CDP) is a platform that transparently discloses corporate information on climate change and encourages reporting on targets for reducing greenhouse gas emissions. There are few studies investigating the effect of Carbon Disclosure Project (CDP) disclosures on companies' financial data in Turkey. This study is based on the existing research gap and the growing interest in evaluating the financial results of voluntary participation in the Carbon Disclosure Project. In the study, the effect of CDP reporting on the financial leverage ratio and long-term borrowing level of the companies was investigated by using panel data analysis method, using the annual financial data of 67 companies operating in the manufacturing sector and included in the BIST 100 index to which CDP sent an invitation between the years 2016 and 2020. According to the results obtained; In the relevant period, although voluntary carbon transparency project disclosures of companies does not have a significant effect on financial leverage, it has been concluded that it has a reducing effect on the level of long-term borrowing. In addition, it has been concluded that the increase in the investment profitability of the firms has a negative effect on the long-term borrowing, while the increase in the asset size of the firms has a positive effect on the financial leverage. The results of the research show that the companies' response to CDP and reporting in the relevant period have an impact on their capital structure.