Haksız rekabetten doğan kanunlar ihtilafı
Unfair competition in private international law
- Tez No: 94614
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BİLGİN TİRYAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Tezimizin konusunu, Haksız Rekabetten doğan kanunlar ihtilâfı oluşturmaktadır. Bu konunun seçilme nedeni; 2675 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun'da bu konuya ilişkin bağlama kuralının bulunmamasıdır.Konu dört bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde Haksız Rekabet kavramının tanımı, tarihsel gelişimi ile kavramın haksız fiillerle ve rekabete aykırı fiillerle karşılaştırılması yer almaktadır. İkinci bölüm, haksız rekabete uygulanacak hukukun tespitine ilişkindir. Burada çeşitli haksız fiil tipleri incelenmiş ve haksız fillere uygulanan bağlama kuralları ile Devletler Özel Hukuku menfaatleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, haksız rekabete ilişkin farklı ülkelerin (İngiltere, Amerika, İsviçre ve Fransa gibi) milletlerarası özel hukuk düzenlemeleri ile ulusalararası sözleşme çalışmaları hakkında bilgiler verilmiştir. La Haye Konferansının Haksız rekabet alanında uygulanacak olan hukukun“etkilenen pazar”hukuku olarak kabul edilmesi yolunda bir çalışması mevcuttur. Bugün ise, yalnızca İsviçre ve Avusturya milletlerarası özel hukuk kanunlarında, haksız rekabete ilişkin“etkilenen pazar”kriterinin benimsendiği bağlama kuralı mevcuttur. Son bölümde ise, Türk Hukuku'nda haksız rekabete uygulanacak hukukun tespitine yönelik çalışılmıştır. Daha önce de belirtildiği gibi, kanunumuzda bu konuya ilişkin özel bir kural bulunmamaktadır ve bu nedenle de, konu haksız fillere ilişkin lex loci delicti kuralı ile çözümlenmektedir. Milletlerarası alanda ki gelişime paralel olarak, haksız rekabet kurallarına uygulanacak olan hukukun“etkilenen pazar”yeri hukuku olduğunu belirten bir düzenleme yapılarak bu boşluğun doldurulması faydalı olacaktır. 124
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of my thesis is Unfair Competition in Private International Law. The reason for choosing this subject is that there is not any rule in Private International and Procedural Law Act (Code No: 2675) concerning unfair competition. There are four sections in this thesis. First Section is about the definition and general concept of unfair competition. Unfair competition rules are compared with torts and obstructing competition in this section. The Second Section is about applicable law unfair competition in Conflicts of Law and general priciples of International Private Law. Unfair competition private international law rules examples from different countries (Great Britain, United States of America, Japan, Switzerland and French etc.) are given in the third section, private international law acts and international conventions could be find in this section also. The Hague Private International Law Conference is working on a convention preparation on this subject, which accepts“implied market”rule. Today, only Swiss and Austrian Private International Law Codes provide a specila rule for unfair competition. In the last section, there is information about Turkish Private International Law. As it is mentioned before, there is not a specific rule about unfair competition in Private International and Procedural Law Act (Code No: 2675). Therefore, disputes with regard to unfair competition in conflicts of law are being solved by lex loci delicti rule, which regulates torts. 125