Genital hiatus açıklığı ve Oxford skalası sonucunun kadın cinsel fonksiyonuyla ilişkisi
The relationship of genital hiatus size and Oxford scale results with female sexual function
  1. Tez No: 761521
  2. Yazar: SEZGİ SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. FİSUN VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada genital hiatus açıklığı, total vajen uzunluğu ve pelvik taban kas gücü ile cinsel disfonksiyon ilişkisini araştırmak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışmada 04.01.2022 ve 03.05.2022 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran 159 gönüllü kadının fizik muayene ile pelvik taban kas gücü, genital hiatus açıklığı ve total vajen uzunluğu ölçüldü. Pelvik taban kas gücü bimanuel muayenede Oxford skor ile belirlendi. Hastaların obstetrik, medikal özgeçmişleri ve vücut kitle indeksi hesaplanarak kaydedildi. Cinsel işlev ölçeği (FSFI) ve kadın genital benlik imaj ölçeği (FGSIS) uygulandı. Oxford skoru, genital hiatus açıklığı, total vajen uzunluğu ve FSFI ve FGSIS skorları arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Oxford skoru ile yaş, parite, vajinal doğum sayısı ve genital hiatus açıklığı ters orantılıdır (p0,05). Genital hiatus açıklığı ile yaş, parite ve vajinal doğum pozitif ilişkili faktörlerdir (p0,05). Oxford skoru, genital hiatus ve total vajinal uzunluğun değişmesinin FSFI ve FGSIS skorları ile istatiksel anlamlı bir ilişkisi saptanmamıştır (p>0,05). FSFI'ın yaş, gravida, parite, vajinal doğum sayısı, sezaryen sayısı ve VKI ile anlamlı ve ters yönlü bir ilişkisi vardır (p0,05). İlişkili faktörlerin FSFI ve FGSIS için regresyon analizi yapıldığında; FSFI skorunu belirleyen bağımsız faktör sezaryen sayısıdır (RR: -2.5, p: 0011). Parite FGSIS sonuçlarını belirleyen bağımsız bir faktördür (RR: -0.203, p: 0.016). Genital hiatus, vajen uzunluğu, Oxford skoru, FSFI ve FGSIS değişkenleri ile kilolu olan (VKI>25) ve kilolu olmayan (VKI
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the relationship between genital hiatus size, total vaginal length, pelvic floor muscle strength and sexual dysfunction. Materials and Methods: In this prospective observational study, pelvic floor muscle strength, genital hiatus size and total vagina length were measured by physical examination of 159 voluntary women in Haydarpasa Numune Education and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between 04.01.2022 and 03.05.2022. Pelvic floor muscle strength was determined by the Oxford score on bimanual examination. Obstetric and medical history and body mass index (BMI) of the patients were recorded. Sexual function scale (FSFI) and female genital self-image scale (FGSIS) questionnaires were applied. The relationship between Oxford score, genital hiatus size, total vaginal length, and FSFI and FGSIS scores were investigated. Results: Oxford score and age, parity, number of vaginal deliveries and genital hiatus size were inversely correlated (p0.05). Genital hiatus size and age, parity and vaginal delivery were positively related (p0.05). No statistically significant correlation was found between the Oxford score, genital hiatus size and total vaginal length changes with FSFI and FGSIS scores (p>0.05). FSFI has a significant and inverse relationship with age, gravida, parity, number of vaginal deliveries, number of cesarean sections, and BMI (p0.05). When the regression analysis of the related factors was performed for FSFI and FGSIS; the independent factor determining the FSFI score is the number of cesarean sections (RR: -2.5, p:0011). Parity is an independent factor that determines FGSIS results (RR: -0.203, p:0.016). Genital hiatus size, vaginal length, Oxford score, FSFI and FGSIS variables and the difference between overweight (BMI>25) and non-overweight (BMI