İdrar yolu enfeksiyonu olan çocuklarda presepsin ve nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (NGAL) düzeylerinin tanıda ve takipteki yeri
The role of precepsin and neutrophil gelatinas-related lipocalin (NGAL) levels in diagnosis and follow-up in children with urinary trut infection
  1. Tez No: 761523
  2. Yazar: CANSU SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN DALGIÇ, DOÇ. DR. AYŞE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Çocukluk çağında görülen bakteriyel enfeksiyonlar arasında üriner sistem enfeksiyonu önemli bir grubu oluşturmaktadır. Hastalığı erken dönemde tanıyıp tedaviye başlamak oluşabilecek skar gelişimini önlemede önemlidir. Bu nedenle yeni biyomarkerler denenmektedir. Çalışmamızda; idrar yolu enfeksiyonu tanısı olan hastalarda serum ile idrarda Presepsin ve NGAL düzeyleri tayin edilerek hastalığın tanısında ve takibinde kullanımınının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; tek merkezli, prospektif olarak tasarlanmıştır. Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nde idrar yolu enfeksiyonu tanısı ile yatan kız ve erkek hastalar dahil edilmiştir. Kontrol grubu ise aynı hastanenin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran hasta grup ile benzer yaş ve cinsiyet özelliklerine sahip sağlıklı çocuklardan oluşturulmuştur. Hasta grubu olarak çalışmaya dahil edilen 32 olgudan yatış ve antibiyoterapinin 72.saatinde Presepsin ile NGAL için kan ve idrar numunesi ayrılmıştır. Kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilen 32 olgudan rutin tetkikleri alınırken ek olarak Presepsin ile NGAL için de kan ve idrar numunesi ayrılmıştır. Çalışmada kullanılan NGAL ve Presepsin testleri Enzim Bağlantılı İmmünosorbent Testi (ELISA) ile çalışılarak sonuçlar uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 32 hasta ve 32 kontrol grubu olmak üzere toplam 64 olgu dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Urinary tract infections constitute an important group among bacterial infections in childhood. It is important to recognize the disease in the early period and start treatment in preventing the development of scarring. Therefore, new biomarkers are being tested. In our study; it was aimed to evaluate the use of Presepsin and NGAL levels in the diagnosis and follow-up of the disease by determining serum and urine levels in patients with a diagnosis of urinary tract infection. Materials and Methods: Our work; it was designed as a single-center, prospective study. Male and female patients hospitalized in the Pediatric Infectious Diseases Clinic of the Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital with the diagnosis of urinary tract infection were included in our study. The control group, on the other hand, consisted of healthy children with similar age and gender characteristics as the patient group, who applied to the Pediatrics Outpatient Clinic of the same hospital. Blood and urine samples were collected for Presepsin and NGAL at the 72nd hour of hospitalization and antibiotherapy from 32 patients included in the study as a patient group. While routine examinations were taken from 32 cases included in the study as the control group, blood and urine samples were also separated for Presepsin and NGAL. The NGAL and Presepsin tests used in the study were studied with the Enzyme Linked Immunosorbent Test (ELISA) and the results were compared using appropriate statistical methods. Results: A total of 64 cases, 32 patients and 32 control groups, were included in the study.