Bir üniversite hastanesinin hastane hizmetlilerinde kas iskelet rahatsızlıkları ve ilişkili etmenler; Bursa
Musculoskeletal discomfort and associated factors in hospital orderlies of A university hospital; Bursa
- Tez No: 761530
 - Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN PALA
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Halk Sağlığı, Public Health
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kesitsel tipteki bu araştırmanın amacı bir üniversite hastanesinde çalışan hastane hizmetlilerinde kas iskelet rahatsızlıklarının sıklığını, şiddetini ve iş yapmaya engel olma durumunu ve bu rahatsızlıklarla ilişkili olabilecek etmenleri belirlemektir. Araştırmaya Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi'nde çalışmakta olan 273 hastane hizmetlisi dahil edilmiştir. Örneklem seçilmemiştir. 50 soru ve Türkçe Cornell Kas İskelet Rahatsızlık Anketi'nden oluşan anket formu yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Araştırmaya 247 kişi katılmıştır (%90,5). Katılımcıların %78,1'i (n=193) erkektir. Katılımcıların %76,9'u (n=190) T-CMDQ' da geçtiğimiz hafta çalışılan süre boyunca herhangi bir bölgede ağrı, sızı, rahatsızlık şikayeti yaşadığını belirtmiştir. En sık etkilenmiş olan vücut bölgeleri bel (%47,4 n=117), sağ ayak (%45,7 n=113) ve sol ayaktır (%49,0 n=121). Çalışma ortamında daha fazla (sıklıkla, her zaman) stres altında hissedenlerde bel, sağ ve sol ayak şikayetleri anlamlı olarak daha sıktır. Ayrıca bu katılımcılar daha yüksek toplam ağırlıklı puan (TAP) ortalamasına sahiptir. Hastane hizmetlilerinden sağlığını çok kötü, kötü olarak algılayanlarda bel, sağ ve sol ayak şikayetleri anlamlı olarak daha sıktır ve TAP ortalaması ise daha yüksek saptanmıştır. Hastane hizmetlilerinden şikayetlerinin işle ilişkisi olduğunu düşünenlerde hem bel şikayetlerinin sıklığı anlamlı olarak daha yüksek saptanmış, hem de TAP ortalaması daha yüksek bulunmuştur. Bel şikayetleri için çalışma ortamında stres altında hissetme, ameliyat ve travma/kaza öyküsü; sağ ayak şikayetleri için cinsiyet, gelir durumu ve çalışma ortamında stres altında hissetme; sol ayak şikayetleri için cinsiyet, gelir durumu, kronik hastalık varlığı, VKİ ve hastane hizmetlisi olarak çalışma süresi; bağımsız risk faktörleri olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this cross-sectional study is to determine the frequency and severity of musculoskeletal discomforts and the factors that may be associated with these discomforts in hospital orderlies who are working in a university hospital. The study included 273 hospital orderlies who are working at Bursa Uludağ University Faculty of Medicine Health Practice and Research Center Hospital. The sample was not selected. The questionnaire consisting of 50 questions and Turkish Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire was applied by face to face interview method. 247 people participated in the study (90.5%). 78.1% (n=193) of the participants are male. 76.9% (n=190) of the participants stated that they experienced pain, aches and discomfort in any region during the last week in T-CMDQ. The most commonly affected body areas are the lower back (47.4% n=117), right foot (45.7% n=113) and left foot (49.0% n=121). Lower back, right and left foot complaints are significantly more common in those who feel under more stress (often, always) in the working environment. In addition, these participants had a higher mean total weighted score (TWS). Lower back, right and left foot complaints are significantly more common among hospital orderlies who perceive their health as very bad, bad and the mean of TWS was found to be higher. Among the hospital orderlies who thought their complaints were related to work, the frequency of lower back complaints was found to be significantly higher and the mean TWS was found to be higher in these group. For lower back complaints feeling under stress in the working environment, history of surgery and trauma/accident; for right foot complaints gender, income status and feeling under stress in the working environment; for left foot complaints gender, income status, presence of chronic disease, BMI and working time as a hospital orderly were found to be independent risk factors.