Türkiye'de Covid-19 sürecinde e-ticaretin etkinlik analizi
Analysis of e-commerce effectiveness during the Covid-19 pandemic in Turkey
  1. Tez No: 761536
  2. Yazar: YUNUS DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEYSURE EVREN ÇELİK SÜTİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Covid-19 pandemisi ile dünya genelinde tüketim alışkanlıklarında, taleplerde ve ticaretin işleyişinde değişiklikler meydana gelmiştir. Pandeminin en önemli etkilerinden biri; dijitalleşmenin, teknolojik araçların kullanımının yaygınlaşması ile elektronik ticaretin kazanmış olduğu ivmedir. Pandemi, elektronik ticaretin hem üretici hem de tüketici tarafından pozitif yönde ilerleme kaydetmesindeki sürecin hızlı işlemesini sağlamıştır. Bu durum maliyet azalmak ve karını yüksek tutmak amacındaki işletmeler için, sürece uyum sağlamayı, tüketici taleplerine cevap verebilmeyi kaçınılmaz kılmaktadır. Pandemi öncesi ve pandemi sonrası firma sayılarının ve hasılatların kıyaslanması ve bu verilerin etkinliğinin ölçümü işletmelere stratejik plan için fikir verebilmektedir. Çalışma, veri zarflama analizi ve kısmi oran analizi yapılarak elektronik ticaretin boyutları noktasında fikir edinebilmeyi sağlayacaktır. Ayrıca elektronik ticaretin boyutlarının belirlenmesinin yanı sıra verimlilik sağlanan sektör tespiti ile tüketimin yönü ortaya konulmuş olacaktır. Yeniliklerin takip edilerek değişen koşullara ayak uydurmak işlemelerin sürekliliği ve karlılığı açısından önemlidir. Bu nedenle elektronik ticaretin her geçen gün payını artırması karşısında işletmeler bilinçli bir politika üretip uygulayabilmelidirler.
Özet (Çeviri)
Changes have occurred in consumption habits, demands, and the functioning of trade all around the world as a result of the Covid-19 virus. One of the pandemic's most significant effects is the speeding up of electronic commerce thanks to the increasing adoption of digitalization and technological instruments. The pandemic has made it possible for electronic commerce to advance in a way that benefits both the manufacturer and the customer. For this, it is essential for companies who wish to reduce costs and maintain high profits to adapt to the process and satisfy customer requests. Comparison of the number of businesses and revenues before and after the pandemic and analyzing the effectiveness of these data may provide businesses an idea for the strategic plan. Data envelopment analysis and partial ratio analysis will be used in the study to give an idea about the dimensions of electronic commerce. In addition to determining the dimensions of electronic commerce, the direction of consumption will be revealed by determining the sectors that achieved the efficiency. Keeping up with changing conditions by following innovations is critical for the continuity and profitability of businesses. As a result, businesses should be able to develop and implement appropriate policies in the face of electronic commerce increasing its share every day.