Farklı kalınlıklara ve çelik kalitesine sahip sacların bükmede geri yaylanma etkilerinin incelenmesi
Investigation of spring back effects on sheet metal bending with different thicknesses and steel grade
  1. Tez No: 761613
  2. Yazar: SERKAN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT CÜNEYT FETVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Farklı mekanik özelliklere sahip malzemelerin şekillendirilmesi için farklı kalıplar yerine maliyeti düşürmek için ortak bir pres kalıbı kullanılmaktadır. Bu durum beraberinde farklı malzeme ve kalınlıklardan dolayı yük uygulanan sac büküm kenarlarında yükü kaldırdıktan sonra farklı geri yaylanma oranlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır ve ölçüsel sapmalardan dolayı istenilen tolerans aralıklarında nihai ürün elde edilmesini de zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada, 0.8 mm, 0.7 mm, 0.6 mm ve 0.5 mm kalınlıklarda DX52 karbon çelik ve 1.4016 paslanmaz çelik sacların 6 mm, 4 mm ve 2 mm köşe büküm radyüs değerlerinde 90° bükümü ve sonrasında ortaya çıkan geri yaylanma durumu karşılaştırmalı olarak bir simülasyon programı yardımı ile yapılarak incelenmektedir. Farklı malzeme çeşitleri ve kalınlıklarda ortaya çıkan geri yaylanma miktarlarını tespit edebilmek için NX programından faydalanılmıştır. Simülasyon sonuçlarına kapsamında geri yaylanma miktarları göre tasarımsal optimizasyonu sağlayabilmek için ortak tolerans aralıklarını belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the white goods sector, outer doors with the same design in dishwasher products are produced in different steel classes and thicknesses according to customer expectations. Instead of using different sheet metal press tools to form sheets with different mechanical properties, a common press tool is used to reduce the cost. This situation causes different spring back rates after removing the load on the bending edges of the sheet metal, which is loaded due to different materials and thicknesses, and makes it difficult to obtain the final product within the desired tolerance ranges due to dimensional deviations. In this study, spring back condition has been examined comparatively with the help of a simulation software that occurs after the 90° bending of DX52 carbon steel and 1.4016 stainless steel sheets with 0.8mm, 0.7 mm, 0.6 mm and 0.5 mm thicknesses and 6 mm, 4 mm and 2 mm bending radius. Within the scope of the simulation results, it is aimed to determine the common tolerance ranges in order to provide design optimization according to the amount of spring back.