Yolculuk talep yöntemi ve bu yaklaşımların Ankara Çayyolu koridorundaki uygulama önerileri
- Tez No: 76173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ELKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez çalışması ile geçmişte ve günümüzde benimsenen çeşitli trafik ve ula şım planlama yaklaşımları değerlendirilmektedir. Yetmişli yıllardaki petrol kriz lerinden sonra yükselen güncel politikalar mevcut altyapı ve kaynakların daha verimli ve etkin kullanımına odaklanmaktadır. Önceki dönemlerde benimsenen planlama yaklaşımları, yolculuk talebinin gerekliliğini değerlendirmeden sadece sınırsız olarak artan taşıtların yolculuk talebine cevap vermeye çalışmıştır.“Yolculuk Talep Yönetimi: YTY ”olarak adlandırılan çağdaş yaklaşımlar ise yolculuk taleplerini yönetip, yolculukları doruk dışı saatlere, sıkışıklık olmayan koridorlara ve toplutaşım gibi daha verimli türlere yönlendirmektir. Çalışmada çeşitli yolculuk talep yönetimi önlemleri, yararları ve sorunları, diğer ülkelerdeki uygulamalar ve bunların Türkiye'de uygulanabilirliğini dikkate alına rak değerlendirmektedir. Geçmiş dönemlerde ülkemiz kenterinde benimsenmiş ulaşım ve trafik planlama yaklaşımlarını değerlendirerek, benzer yaklaşımlarla uygulanmış bazı projeler incelenmiştir. Çalışma kapsamında YTY yaklaşımları nın ülkemiz kentlerinde sürekli olamamasının sebepleri de tartışılmıştır. Çeşitli YTY önlemlerinin uyuglanması için büyük bir potansiyel bulunan, zirveleşme- nin ve düşük doluluklu otomobil kullanımının yoğun olduğu Ankara Eskişehir Yolu koridoru için bir kavramsal proje geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at analyzing and evaluating past, present and future trans portation and traffic planning approaches. Recent policies that arouse after the petroleum crises in seventies emphasize on improving utilization of existing transportation facilities and resources. Previous planning approaches intended only responding to ever growing motor traffic demand without questioning the need. Recent approaches which are called“ Travel Demand Management: TDM”, try to manage travel demand to redistribute the trips to off-peak periods, to uncongested corridors and to more efficient modes such as public transport. The study discussed advantages and disadvantages of various TDM mea sures considering applications in other countries and viability of implementing these in Turkey.The study evaluated traffic and transport policies in Turkey and various implementations with similar approaches seen in some cities in Turkey in the past. The study also discussed reasons of inconsistent imple mentation of TDM measures in Turkish cities. The thesis analyzed various TDM measures as a special conceptual project that can be implemented in Ankara with a special emphasis on Eskişehir Road Corridor where high congestion and peaking is seen with high percentage single occupancy vehic les, a corridor with high potential for effective TDM applications.