Dijital pazarlamada reklam etkinliğinin ölçülmesi: Reklamlarda ünlü kullanımının nörobilimsel değerlendirilmesi
Measuring advertising effectiveness in digital marketing: Neuroscientific evaluation of famous use in advertisements
- Tez No: 761857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SİMİN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Satın alım aşamasında bireyi etkileyen marka adı, logo, renk gibi birçok dışsal faktör vardır. Tüketiciler satın aldıkları ürünleri neden aldıklarıyla ilgili farklı nedenler öne sürseler de, karar alma aşamasında bilinç altı alanların etkisini göz arda etmek mümkün değildir. Nörobilimsel çalışmalar, beyanat bazlı müşteri tercihlerinin markaları yanıltıcı sonuçlara götürebildiğini, tüketici tercihlerinin bilinçaltı seviyesinde tetiklendiğini, bilinçaltını bilinç seviyesinde ölçen soruların markaları yanıltıcı sonuçlara yönlendirebildiğini, tüketicinin kararını yöneten güdünün rasyonel değil duygusal merkezli olduğunu ortaya koymasıyla nörometrik ve biyometrik cihazları kullanan nörobilimsel yöntemler pazarlama alanına uygulanmaya başlamış ve böylelikle nöropazarlama doğmuştur. Pazarlamada, markalara en yüksek geri dönüş oranı sağlayan reklam uygulamalarından bir tanesinin ünlü kullanımı olduğu bilinmektedir ancak literatürde ünlü kullanımının yarattığı star etkisini çürüten çalışmalara da rastlanmaktadır. Bu bilgi ışığında, bu çalışma reklam filmlerinde ünlü kullanımının yarattığı star etkisini nörometrik ve biyometrik deneylerle dikkat, baskılama ve özdeşleştirme parametreleri üzerinden test ederek değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada incelenen nörobilimsel deneyler star etkisinin tek başına yeterli olmadığını, markalar için sihirli bir çözüm sunmadığını, yanlış kullanıldığında ise markadan çok ünlüye yarayacağını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
There are many external factors such as brand name, logo, color that affect the individual at the purchasing stage. Although consumers put forward different reasons for why they buy the products they buy, it is not possible to ignore the effect of some neurological unconscious areas in the decision-making process. Neuroscientific methods using neurometric and biometric devices have started to be applied to the field of marketing, with neuroscientific studies revealing that statement-based customer preferences can lead brands to misleading results, that consumer preferences are triggered at the subconscious level, that questions measuring the subconscious at the conscious level can lead brands to misleading results, that the motive that governs the consumer's decision is not rational but emotional-centered. and thus neuromarketing was born. In marketing, it is known that one of the advertising applications that provides the highest return rate to brands is the use of celebrities, but there are also studies in the literature that disprove the star effect created by the use of celebrities. In the light of this information, this study aims to evaluate the star effect created by the use of celebrities in commercials by testing them with neurometric and biometric experiments on the parameters of attention, suppression and identification. Neuroscientific experiments examined in the study revealed that the star effect alone is not enough, does not offer a magic solution for brands, and if used incorrectly, it will benefit more celebrities than brands.