China in Ghana? A benefactor or an exploiter?
Gana'daki Çin bir hayırsever mi yoksa bir sömürücü mü?
- Tez No: 761867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÖZORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çatışan bakış açıları ve anlatılar, Çin'in Gana'da ve Afrika kıtasında genişleyen varlığı ve etkisinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. Bir yandan, bazı yetkililer ve anlatılar, Çin'in Afrika'daki sömürücü karakteri hakkındaki kasvetli iddiaları vurgulamayı tercih ediyor ve Çin, genellikle Afrika'nın doğal zenginliklerini sömüren yeni sömürgeci bir güç olarak tasvir ediliyor. Öte yandan, diğer anlatılar Çin'in Afrika'daki katılımını daha olumlu bir ışıkla tasvir ediyor ve Çin'i Afrika ülkeleri için bir kalkınma ortağı olarak gösteriyor. Karşılıklı bağımlılık liberalizmi teorisini kullanan bu tez, Gana'nın Çin ile son zamanlardaki ilişkilerini karşılıklı olarak faydalı mı yoksa sömürücü mü olduğunu görmek için incelemektedir. Bulgulara göre Çin, özellikle altyapı ve kritik altyapı ihtiyaçlarının sağlanması açısından Gana'da büyük ölçüde bir kalkınma ortağı olarak görülüyor. Sonuç olarak, Ganalıların çoğunluğu Çin yatırım ve altyapı projelerini desteklemektedir. Bu tez aynı zamanda hem Ganalı yetkililerin hem de resmi olmayanların Çin ile tüm Ganalıların yararına olacak mükemmel anlaşmalar müzakere etmenin gerekliliğini nasıl vurgulamaya çalıştığını ortaya çıkarıyor. Son olarak, bu araştırma çalışması Çin'in Gana'yı sömürdüğü iddialarına şüphe düşürüyor ve Çin'in Gana'yı yeniden sömürgeleştireceğini ve sömüreceğini iddia edenlerin konuyu abarttığını iddia ediyor. Çin'in Gana ile ilişkisinin, Gana'nın ihracat için düşük değerli hammaddelere aşırı bağımlılığı, artan borçlar, bazı Çin vatandaşlarının yasadışı madencilik faaliyetlerinin bir sonucu olarak çevresel bozulma gibi bazı olumsuz sonuçları olmasına rağmen, Gana'nın genel faydaları Çin ile ilişkisi olumsuz sonuçlara ağır basıyor.
Özet (Çeviri)
Conflicting viewpoints and narratives have arisen as a consequence of China's expanding presence and influence in Ghana and throughout the African continent. On one hand, certain officials and narratives prefer to emphasize gloomy claims about China's exploitative character in Africa, and China is commonly portrayed as a neocolonial force devouring Africa's natural riches. On the other hand, other narratives portray China's involvement in Africa in a more positive light, portraying China as a development partner for African nations. Using the Interdependence liberalism theory, this thesis examines Ghana's recent relations with China to see whether they are mutually beneficial or exploitative. According to the findings, China is largely seen as a development partner in Ghana, particularly in terms of infrastructure and providing critical infrastructure needs. As a consequence, the majority of Ghanaians support Chinese investment and infrastructure projects. The thesis also uncovers how both Ghanaian authorities and non-officials seek to highlight the necessity of negotiating excellent agreements with China that benefit all Ghanaians. Finally, this research work casts doubt on claims that China is exploiting Ghana and contends that those who assert that China would recolonize and exploit Ghana are exaggerating the issue. Even though China's engagement with Ghana has had some negative consequences, such as Ghana's overdependence on low-value raw materials for exports, increased debts, environmental degradation as a result of illegal mining activities by some Chinese nationals, and so on, Ghana's overall benefits from its relationship with China outweigh the negative consequences.