Ebeveynlerin çocukluk çağı ruhsal travmaları ile aile dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between parents' childhood psychological traumas and family resilience
- Tez No: 761869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çocukluk çağında yaşanan deneyimler ve bu deneyimlere verilen tepkiler yetişkinlikteki kişilik ve ilişki örüntülerine zemin hazırlamaktadır. Çocukluk çağında yaşanan ruhsal travmaların da yetişkinlikte kurulan ailenin dinamiklerini ve dayanıklılığını etkileyeceği, böylelikle kuşaklar arasında zincirleme olarak bir aile örüntüsünün tekrar edebileceği düşünülmektedir. Bu doğrultuda yapılan bu araştırmada evli ve çocuk sahibi olan yetişkinlerin kendi çocukluk çağı ruhsal travmaları ile mevcut aile dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya İstanbul'da yaşayan, 18 yaş ve üzeri, evli ve aynı zamanda çocuk sahibi olan 346'sı kadın ve 219'u erkek olmak üzere toplam 565 kişi katılım sağlamıştır. Araştırma verilerinin toplanması için 'Demografik Bilgi Formu', 'Çocukluk Çağı Ruhsal Travmaları Ölçeği (CTQ-33)' ve 'Aile Yılmazlık Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırma için toplanan verilerin analizi SPSS 22.0 programıyla yapılmıştır. Ölçeklerden alınan puanların normallik analizi sonucunda normal dağılım gösteren veriler için parametrik testler (Bağımsız Gruplar T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi [ANOVA]), eğik dağılım gösteren veriler içinse nonparametrik testler (Mann-Whitney U Testi, Kruskall Wallis-H Testi) uygulanmış olup çoklu karşılaştırmalar için veri setinin özelliklerine uygun Post Hoc testlerinden yararlanılmıştır. Yapılan analizlerde demografik bilgi formunda yer alan değişkenler açısından katılımcıların çocukluk çağı ruhsal travmalarının ve aile dayanıklılıklarının farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Son olarak katılımcıların çocukluk çağı ruhsal travmalarıyla aile dayanıklılıkları arasındaki ilişki ölçeklerin tüm boyutları açısından Spearman'ın Sıralama Korelasyon Katsayısı yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre ebeveynlerin çocukluk çağı ruhsal travmalarının ve mevcut aile dayanıklılığı düzeylerinin demografik değişkenler açısından farklılıklar gösterdiği; çocukluk çağı ruhsal travmaları ile aile dayanıklılığının neredeyse tüm boyutları arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Experiences in childhood and reactions to these experiences prepare the ground for personality and relationship patterns in adulthood. It is thought that the psychological traumas experienced in childhood will also affect the dynamics of the family established in adulthood and the family resilience, so that a family pattern can be repeated in chains between generations. In this research, it is aimed to examine the relationship between the childhood psychological traumas of married adults who have children and their existing family endurance. A total of 565 people living in Istanbul, aged 18 and over, married and having children at the same time, 346 women and 219 men, participated in the research. 'Demographic Information Form', 'Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33)' and 'Family Resilience Scale' were used to collect the research data. The data collected for the research were analyzed with SPSS 22.0 program. As a result of the normality analysis of the scores obtained from the scales, parametric tests (Independent Groups T-Test, Unidirectional Analysis of Variance [ANOVA]) were applied for the data with normal distribution, and nonparametric tests (Mann-Whitney U Test, Kruskall Wallis-H Test) were applied for the data with oblique distribution, and Post Hoc tests appropriate to the characteristics of the data set were used for multiple comparisons. In the analyzes, it was examined whether the participants' childhood mental traumas and family resilience differed in terms of the variables in the demographic information form. Finally, the relationship between childhood mental traumas and family resilience of the participants was analyzed. According to the results of the research, the psychological traumas of the parents of childhood and the current family resilience levels showed differences in terms of demographic variables. It was found that there was a negative and statistically significant relationship between childhood mental traumas and family resilience.