Çanakkale planipennia (Insecta: Neuropteroidea) türlerinin sistematik ve faunistik yönden incelenmesi
  1. Tez No: 76190
  2. Yazar: SAVAŞ CANBULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma' da Çanakkale'den 1997 yılının Mayıs ile Ağustos ayları arasında 17 lokaliteden toplanan 3 familya, 10 cins ve 14 türe ait toplam 143 Neuroptera örneği sistematik ve faunistik açıdan değerlendirilmiştir. Metin içerisinde türlerin sinonimleri, morfolojileri, habitatı, ekolojisi ve incelenen materyaller ile her tür için gerekli toplama bilgileri verilmiştir. Türlerin yayılışı Türkiye ve dünyada olmak üzere iki kategoride ele alınmıştır. Şengonca (1980) tarafından kaydı verilen Chrysoperla carnea türü hariç toplam 13 tür Çanakkale faunası içinde yeni kayıttır. Bu 13 türden biri olan Neuroleon distichus Türkiye faunası için yeni kayıttır. Myrmeleonidae ve Ascalaphidae familyalarına ait türler Çanakkale faunası için yeni kayıttır. Türlerin Çanakkale'de toplama yapılan lokalitelerdeki dağılışı her tür için ayrı bir harita ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, totally 143 Nenroptera samples consisting of 3 families, 10 genera and 14 species were collected from 17 localities in Çanakkale from May to August, 1997 and these samples were assessed according to the systematic and faunistic aspects. In the thesis, required necessary knowledge have been presented for each species to gerher with synonyms, morphology, habitat and ecology the findings of each species. The spread of species was dealt with two categories; in Turkey and in the world. Total 13 species, except for the Chrysoperla carnea species reported by E>engonca(1980); is a new record for Çanakkale fauna. Neuroleon assimilis, one of these thirteen species, is a new record for Turkey's fauna. The species belonging to the families Myrmeleonidae and Ascalaphidae is a new record Çanakkale fauna. The distribution of the species in the localities of Çanakkale where they were collected was shown in a separate map for each species.