Cobol-Pascal-DBASE veri kütükleri oluşumu ve karşılaştırmalı test programı
- Tez No: 76192
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. HÜSEYİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
COBOL- PASCAL- DBASE VERİ KÜTÜKLERİ OLUŞUMU VE KARŞILAŞTIRMALI TEST PROGRAMI (Yüksek Lisans Tezi) Mahmut KÜÇÜK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1998 ÖZET Bu çalışmada, bilgisayarların kullandığı temel materyaller olan verilerin tanımına bağlı olarak“Cobol”,“Pascal”,“Dbase”dillerinde veri kütükleri oluşumları incelenmiştir. Bu üç dilde sıralı ve indeks veri kütüklerinin diskteki yapısal yerleşimleri incelenmiş grafikleri elde edilmiştir. Ayrıca“Dbase”ve“Pascal”dillerinde“sınav test programı”yazılımı gerçekleştirilmiş ve yazalım dili uygunluğu araştırılmıştır. Bilim Kodu : 2400 Anahtar Kelimeler : Veri, Kütük, Cobol, Pascal, Dbase Sayfa Adedi : 84 Tez Yöneticisi : YrdDoç.Dr. H.Hüseyin ÖNDER
Özet (Çeviri)
11 THE FORMATION OF DATA FILES COBOL- PASCAL- DBASE AND COMPARATIVE TEST PROGRAMME (MSc Thesis) Mahmut KÜÇÜK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1988 ABSTRACT In this work, data files formation was studied with languages of Cobol-Pascal- Dbase by depending on the description of data which are the basic materials that the computers use. The setting of sequential and index data files in the disc was examined through these three languages and their graphs were obtained In addition, the test programme for examination report is achieved by the use of“Dbase”and“Pascal”languages and the agrement on reported language was studied Scientific Code Key Words Number Page Supervisor 2400 Data, File, Cobol, Pascal, Dbase 84 YrdDoç.Dr. H.Hüseyin ÖNDER