Using unplugged and block-based activities through video conferencing to develop secondary schoolers' computational thinking skills
Video konferans aracılığıyla sunulan bilgisayarsız ve blok temelli etkinliklerin ortaokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerilerini geliştirmek için kullanımı
  1. Tez No: 762050
  2. Yazar: ELİF ÇİL BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNİZİ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyoekonomik açıdan dezavantajlı çocuklar için, Bilgi İşlemsel Düşünme (BİD) becerilerini geliştirmek ve bilgisayar bilimine ilgi uyandırmak için bilgisayarsız kodlama ve blok tabanlı programlama etkinliklerini bir araya getiren bir öğrenme modülünü tasarlamak, geliştirmek ve değerlendirmektir. Nicel ve nitel verileri işe koşan karma yöntem çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları farklı devlet okullarında okuyan ortaokul öğrencileridir (n=62). 8 haftalık öğrenme modülü, video konferans yoluyla gerçekleştirilen 8 bilgisayarsız kodlama ve 7 blok tabanlı programlama etkinliklerinden oluşur. Bebras görevleri arasından seçilmiş 12 soru ile araştırmacı tarafından geliştirilen 3 sorudan oluşan BİD beceri testi, Gülbahar vd., (2018) tarafından geliştirmiş olan BİD Becerisine Yönelik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği ve öğrencilerin Scratch final projelerini analiz etmek için rubrikler veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Geri bildirim anketleri ve mentorlarla yapılan görüşmeler, öğrencilerin öğrenmesini incelemek için analiz edilmiştir. Sonuçlar, öğrencilerin BİD becerilerinde ve öz yeterlik algılarında istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğunu göstermektedir. Scratch projelerinin bulguları ise, en yaygın kullanılan bileşenlerin olaylar, koşullu ifadeler ve döngüler olduğunu göstermiştir. Ayrıca öğrencilerin büyük çoğunluğu projelerinde birleştirilmiş bir tema kullanmıştır ve projeleri işlevseldir. Nitel bulgular, öğrencilerin çoğunluğunun Bilgisayar Bilimi hakkında bilgi edindiğini, Scratch'te kodlama ve kodlamanın temelleri gibi yeni beceriler öğrendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design, develop, and evaluate a learning module that brings together unplugged computing with block-based activities to develop Computational Thinking (CT) and arouse interest in computer science, especially for children from socioeconomically disadvantaged backgrounds. A mixed method study was used to investigate quantitative and qualitative data. Participants of the study were secondary school students (n=62) from different public schools. 8-week learning module consists of 8 unplugged and 7 block-based activities that were implemented through video conferencing. A CT skills test consisting of 12 questions selected from Bebras tasks and 3 questions developed by the researcher, the Self-Efficacy Perception Scale for Computational Thinking Skills developed by Gülbahar et al., (2018) and the rubrics for the assessment of the students' final Scratch projects were used as data collection instruments. Feedback questionnaires and interviews with mentors were carried out for examining the students' learning. The results showed a statistically significant increase in the students' CT skills and self-efficacy perceptions. Based on an analysis of the Scratch projects, most frequent components were events, conditional statements, and loops and the overwhelming majority of the students used an incorporated theme in their projects, which were also functional. The qualitative findings demonstrated that the majority of the students learned about Computer Science, and gained new skills such as basics of coding, and coding in Scratch.