The influence of TikTok marketing
TikTok pazarlamasının etkisi
  1. Tez No: 998465
  2. Yazar: MUSA AHMEDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, TikTok'a özgü pazarlama stratejilerinin tüketici davranışı üzerindeki etkisini, özellikle Azerbaycan ve Türkiye'de 18–35 yaş aralığındaki gençler bağlamında incelemektedir. Araştırma; kısa formatlı video içeriklerinin,“For You Page”(FYP) aracılığıyla sağlanan algoritmik kişiselleştirmenin, etkileşimli pazarlama araçlarının (örneğin meydan okumalar, düetler ve canlı yayınlar) ve influencer pazarlamasının ani satın alma, tüketici etkileşimi, marka güveni ve satın alma niyeti üzerindeki etkilerini ele almaktadır. Çalışmada nicel araştırma deseni uygulanmış ve 400 aktif TikTok kullanıcısına yapılandırılmış çevrim içi anket uygulanmıştır. Toplanan verilerin analizinde betimleyici istatistikler, Pearson korelasyon analizi, çoklu regresyon analizi, bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü ANOVA kullanılmıştır. Bulgular, incelenen tüm TikTok pazarlama stratejilerinin tüketici davranışı üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir. Marka güveni, ani satın alma eğilimi ve etkileşimli içerik, satın alma davranışının en güçlü üç yordayıcısı olarak belirlenmiştir. Ayrıca sonuçlar, katılımcıların geleneksel ünlü marka elçilerine kıyasla mikro-influencer'lara daha yüksek düzeyde güven ve sadakat gösterdiğini ortaya koymakta; bu durum influencer pazarlamasında algılanan özgünlük ve yakınlığın önemini vurgulamaktadır. Bunun yanı sıra, FYP aracılığıyla sağlanan algoritmik kişiselleştirmenin marka algısı ve tüketici etkileşimi üzerinde olumlu bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact TikTok-specific marketing strategies have on consumer behavior, especially on young people between the ages of 18 and 35 in Azerbaijan and Türkiye. The research explores the effects of short-form video content, algorithmic personalization through the For You Page (FYP), interactive marketing tools (such as challenges, duets, and live streams), and influencer marketing on impulse buying, consumer engagement, brand trust, and purchase intention. A quantitative research design was applied with a structured online survey given to 400 active TikTok users. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, multiple regression analysis, independent samples t-tests, and one-way ANOVA were used to analyze the data collected. The results show that all the analyzed TikTok marketing strategies are positively and significantly beneficial towards consumer behavior. Brand trust, impulse buying tendencies, and interactive content were found to be the three strongest predictors of purchase behavior. The results further reveal that respondents demonstrated significantly higher levels of trust and loyalty toward micro-influencers compared to traditional celebrity endorsers, highlighting the importance of perceived authenticity and relatability in influencer marketing. Moreover, algorithmic personalization via the FYP positively impacted brand perception and consumer engagement.