Talep kesimi yönetimi ile elektriğin son kullanımının düzenlenmesi
  1. Tez No: 76214
  2. Yazar: NECİP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Günümüzde, tüm ülkelerde en önemli enerji kaynağı olarak, ikincil enerji kaynağı olan elektrik enerjisi kullanılmaktadır. Bunun nedeni; kullanımının güvenilir ve temiz bir enerji kaynağı olmasıdır. Ancak birincil enerji kaynaklarının giderek azalması, elektrik üretimini de ciddi şekilde etkilemektedir. Artan nüfus ve giderek artan elektrik ihtiyacı, yapılması gereken yatırımlar ve bunun karşılığında azalan birincil enerji kaynakları, elektriğin maliyetini giderek artırmaktadır, özellikle 1970 'lerdeki petrol krizi, ülkeleri bir takım önlemler almaya itmiştir. Bunun neticesinde, gelişmiş bir çok ülke, Amerika, Japonya, Fransa ve ingiltere başta olmak üzere 'sanal enerji kaynağı' olarak nitelendirilen Talep Kesimi Yönetimi'ni hayata geçirmişler ve büyük kazanımlar elde etmişler ve yapılması gereken enerji yatırımlarını bir süre ertelemişlerdir. Gelişmekte olan bir çok ülke de, gelişmiş ülkelerin deneyimlerinden faydalanarak kendi ülkelerinde, Dünya Bankası'nın da yardımıyla, bu çalışmalara başlamışlardır. Ülkemizde ise Talep Kesimi Yönetimi ile ilgiliuygulamaya konmuş bir çalışma yoktur. Ancak bu çalışmanın bir an önce gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Talep Kesimi Yönetimi'nin yapılabileceği potansiyel alanlar belirtilerek; bu programda nelerin yapılması gerektiği açıklanmış olup ayrıca, ülkemizin pik yük profili ortaya konarak; TKY ile bu yükün nasıl törpüleneceği ve sonuçları açıklanmıştır. Bilim Kodu : Endüstri Mühendisliği
Özet (Çeviri)
Electric power, which is accepted one of the most important energy sources, has been used today as a secondary energy source in many countries because of its safe and practical use. On the other hand, reducing of primary energy sources has also < 'ected world's electric power production. Increasing population and demand for electricity, investments need to be made and decreasing primary energy sources have been getting its cost increased. Particularly, oil crisis in 1970s pushed numerous countries to take measurements against crisis. As a result a lot of countries such as USA, Japan, French and England run Demand Side Management identified as“Conjectural energy source”and make much profits, so these countries postponed their energy investments for years. Many developing countries have used experiences of developed countries on this subject and set many processes in action with the help of World Bank. There is no project on the Demand Side Management in Turkey so far. It is necessary that such a project should be run as soon as possible.In this study, suitable fields where Demand Side Management could be applied and what should be done were explained. In addition, by putting out puant load profile of the country, how this puant load profile would be reduced and its conclusions were revealed with DSM.