Bina tasarımında boyutsal ve biçimsel kararlarda maliyet denetimi
  1. Tez No: 76215
  2. Yazar: MEHMET BEŞİR AKSAKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANJU GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı; bina üretim sürecinde maliyet denetimi sağlamaya yönelik olarak tasarım sürecindeki boyutsal ve biçimsel kararların irdelenerek bunlardan kooperatif yöntemi ile elde edilen binaların incelenmesi ile belirlenen bazı pratik kuralların karar vereciye sunulmasıdır.Giriş bölümünde problem alanı tanıtılarak tezin amaç ve kapsamı açıklanıp, problemin ele alış nedenleri belirlenmiştir. İkinci bölümde; sistem ile etkileşim içerisinde olan makro sistemler değerlendirilip bu doğrultuda konut üretiminin analizi yapılmış kooperatif konutlarının toplam konut üretimine katkısı irdelenmiştir. Daha sonra maliyet denetiminin bina üretim süreci içersindeki yeri ve önemi belirlenerek bina maliyetleri ve bu maliyetleri oluşturan unsurlar değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise; bina maliyet kavramları ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, üretim sürecinin farklı evrelerinin maliyeti optimum yapacak karar değişkenleri incelenmiş. Beşinci bölümde, binaların ön tasarım aşamasında, maliyet denetimi için boyutsal ve biçimsel karar almaya dayalı gözlem çalışması yapılmış bu amaçla 15 adet farklı kooperatif tasarımı maliyet verilerinden yararlanarak tasarım - maliyet ilişkisiirdelenmiştir. Son bölümde ise; çalışmadan elde edilen sonuçlar değerlendirilip öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the this thesis to exemine the decisions of dimension and shape of the bidding design period in order to obtain the total cost control and by exampling fifteen cooperative housing bulding to present several formatted practical rules to the decision makers. Introduction section is consisted in the handled problem and its field, aim and the scope of the thesis. In the second section, macro system evaluated, housing bulding production process is analyzed and cooperative housing building system is discussed. Later by fixing the location and importance of cost control in bulding production process the bulding cost and the components of the cost are evaluated. In the third section, the bulding cost consepts, in the fourth section the cost decision variables of the different process phases that optimised the total cost are exemined. Finally, in the fifth section, by exempling the fifteen different cooperative housing bulding, the desing-cost relation is exemined and as conclution, the result are presented by an evaluation.Science Code:602.02.03