Концепт мода в Pусской языковой картине мира (Hа материале интернет-изданий)
Rus dili ve dünya görüşünde 'Moda' kavramı (İnternet kaynaklarda)
- Tez No: 762189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANZHELA DEMİANİUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Rusça
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, linguo-kavramsal ve linguo-kültürel bir yüksek lisans tez çalışmasıdır. Çalışma içerisinde Rus dili dünya görüşünde bir fenomen olarak «moda» kavramının linguo-kültürel açıdan değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, moda kavramını sosyokültürel ve tarihsel olarak ele almakta;“Kavramın”tanımlarını ön plana çıkarmakta ve kavramların dilde betimlemesinin sınıflandırmalarını sunmaktadır. Bununla birlikte, MODA kavramını incelemede bilişsel dilbilim ve kültürdilbilimin teorik temelleri göz önünde bulundurularak söz konusu kavramın tanımsal ve söylemsel özellikleri ve ayrıca MODA kavramının sözsel ifadelerinin paradigmatik bağlantıları ve çağrısımsal özellikleri açığa çıkarılmaktadır Çalışma, sosyo-kültürel, kültürdilbilimsel, bilişsel ve dilsel yönleri içinde barındıran bütünleşik bir yaklaşıma dayanmaktadır. Sözü edilen bu yaklaşım, modanın sosyo- kültürel özellikleri ve buna bağlı işlevselliğini, kavramın içeriği ve yapısı ile ilişkilendirmemizi sağlamaktadır. Çalışmanın bilimsel yeniliği, Rus Dili ve dünya görüşünde MODA kavramının karmaşık karakterizasyonundan temellenmektedir. Bu kültürel kavramın içeriği ve dilsel anlatım biçimlerinin oluşturulması MODA kavramının çağrışımsal ve söylemsel özelliklerini belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
This master's work is linguo-conceptual and linguo-cultural. It is devoted to the study of the linguocultural concept“fashion”in the Russian linguistic picture of the world. The work analyzes the phenomenon of fashion as a sociocultural, historically conditioned phenomenon; the definitions of the concept“concept”are studied, various classifications of concepts are presented from the point of view of representation in the language, the theoretical foundations of cognitive linguistics and cultural linguistics are considered for studying the concept of FASHION; the definitional and discursive characteristics of the FASHION concept are revealed; the paradigmatic connections of verbalizations and the associative characteristics of the FASHION concept are described. The study is based on an integrated approach that takes into account sociocultural, linguocultural, cognitive and linguistic aspects proper. This approach allows us to correlate the socio-cultural characteristics and functions of fashion with the content and structure of the concept. The scientific novelty of the work lies in the complex characterization of the FASHION concept in the Russian linguistic picture of the world: in determining the content of this cultural concept; establishing linguistic ways of expressing the concept of FASHION; in determining its associative and discursive characteristics.