Концепт 'Крымская война' в русском языковом сознании второй половины XIX века
Rus dil bilincinde 19. yüzyılın ikinci yarısında 'Kırım Savaşı' kavramı
  1. Tez No: 781891
  2. Yazar: SHALALA RAMAZANOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ВИКТОР МИХАЙЛОВИЧ ШАКЛЕИН
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Rusça
  9. Üniversite: Peoples' Friendship University of Russia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Tez araştırması, dile semantik-bilişsel yaklaşım çerçevesinde XIX yüzyılın ikinci yarısında Rus dil bilincinde“Kırım Savaşı”kavramının dilbilimsel nesnelleştirilmesinin karmaşık çalışmasına adanarak, dil semantiğinin insanların kavram dünyası ile korelasyonunun incelenmesini, semantik süreçlerin bilişsel ile oranını içerir.“Bu metodolojinin temel özelliği, dil göstergelerinin anlambiliminin incelenmesi yoluyla insanların kavram dünyasına girilebilmesi, tarihin farklı dönemlerinde şu ya da bu ulus için neyin önemli olduğunun ve nelerin görüş alanının dışında kaldığının öğrenilebilmesidir”[Popova, Sternin 2007:13]. Çalışmanın önemi, Rusların bütünsel etnik bilincinin bir unsuru olarak dilde Kırım Savaşı hakkında bilgi açıklama biçimlerinin incelenmesinin öneminden; XIX yüzyılın ikinci yarısındaki Rus sosyal bilincini ve dilsel sabitlemesini inceleme ihtiyacından; Kırım Savaşı döneminin Rus dil kişiliğini inceleme ihtiyacından; yazarların, şairlerin, halk ve devlet dilbilimcilerinin Rus dil bilincinin bir temsilcisi olarak“Kırım Savaşı”bileşik kavramının içeriğini ve yapısını araştırma yöntemlerini geliştirme ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Dilbilimsel bir göstergenin içerik planıyla sabitlenen“Kırım Savaşı”dilbilimsel kavramı, XIX. yüzyılın ikinci yarısındaki Rus dilbilimsel bilinci için önemli bir değerdir. Geniş bir bilişsel yapıya ve geniş bir sözcüksel nesnelleştirmeye sahiptir. XIX. yüzyılın ikinci yarısında Rus dilinin dünya tasavvuru tarafından sabitlenen“Kırım Savaşı”dil-kültür kavramı, Rus İmparatorluğu'nun tarihi geçmişinin ayrılmaz bir bileşenidir. Bu kavram, Kırım Savaşı ve sonuçlarıyla ilgili tarihsel olayların öznel yorumuyla koşullandırılan Rus dilinde belirli bir anlatım özgüllüğüne sahiptir. Çalışmanın nesnesi“Kırım Savaşı”dil-kültür kavramıdır. Çalışmanın konusu, bilginin zihinsel temsil yolları, XIX yüzyılın ikinci yarısında devlet ve halk figürlerinin dilsel bilincinin bir temsilcisi olarak“Kırım Savaşı”dilsel-kültürel kavramının dilsel nesnelleştirilmesidir. Çalışmanın amacı, anlamsal alanı bilişsel özellikler içeren, tarihsel olayın ve bileşen kavramların genel bir tanımını veren, belirli yönlerini gerçekleştiren“Kırım Savaşı”bileşik kavramını tanımlamak için bir dil-kültürel metodoloji geliştirmektir. Çalışmanın amacı aşağıdaki hedefleri içermektedir: 1.“Kırım Savaşı”dil-kültür kavramını çok bileşenli bir yapıya sahip bir dizi bileşen-kavram olarak tanımlamak için bir metodoloji geliştirmek. 2. XIX yüzyılın ikinci yarısında Rus dil bilincinde“Kırım Savaşı”kavramının nesnelleştirilmesinin dilbilimsel araçlarını ortaya çıkarmak. 3. XIX. yüzyılın ikinci yarısında Rus yazarların, şairlerin, halk ve devlet adamlarının bilincinde Rusça“Kırım savaşı”kavramının içeriğini tanımlamak 4.“Kırım savaşı”kavramını XIX. yüzyılın ikinci yarısında Rus dilinde dünya resminin bir parçası olarak modellemek. XIX. yüzyılın ikinci yarısında yazarların, şairlerin, halk ve devlet adamlarının dil bilincinde“Kırım savaşı”kavramının figüratif, bilgi ve kavramsal bileşenlerini ve yorum alanını ortaya çıkarmak. Tezin amacı, dilbilimsel malzemenin incelenmesi için yöntem ve tekniklerin seçimini belirlemiştir. Dil-kültürel kavramların, bileşen-kavramların, nominatif alanların ve bilişsel niteliklerin, nesnelleştirilmelerinin dilsel araçlarının analizi yoluyla tanımlanması anlamına gelen dil-kültürel analiz yöntemi ana yöntem olarak seçilmiştir. Betimleme yöntemi, bileşen analizi, karşılaştırmalı yöntem, dilsel malzemenin alan betimlemesi yöntemi, dilsel verilerin nicel işleme yöntemleri ve dilsel malzemenin sürekli metin örneklemesi de kullanılmıştır. Çalışmanın dilsel malzemesi, Kırım Savaşı'nın çağdaşlarının kurmaca metinleri, mektupları, anıları, resmî belgeleri, notları ve anılarından oluşan toplam bir örneklemden türetilen sözcük birimlerinden oluşmaktadır. Kart dizininin hacmi, 19. yüzyılın ikinci yarısında anadili Rusça olanların dilbilimsel bilincinde“Kırım savaşı”dil-kültür kavramını temsil eden 4000'den fazla sözcük birim, serbest ve sabit sözcük kombinasyonuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis research is devoted to the complex study of the linguistic objectification of the concept of“Crimean War”in the Russian linguistic consciousness in the second half of the XIX century within the framework of the semantic-cognitive approach to language, which involves the study of the correlation of language semantics with the conceptual world of people, the ratio of semantic processes with cognitive.“The main feature of this methodology is that through the study of the semantics of language signs it is possible to penetrate into the world of people's concepts, to find out what was important for this or that nation in different periods of history and what was out of sight”[Popova, Sternin 2007:13]. The significance of the study lies in the importance of studying the forms of disclosure of information about the Crimean War in the language as an element of the holistic ethnic consciousness of Russians; the need to study the Russian social consciousness and its linguistic fixation in the second half of the XIX century; the need to study the Russian linguistic personality of the Crimean War period; the need to develop methods of researching the content and structure of the composite concept of“Crimean War”as a representative of the Russian linguistic consciousness of writers, poets, folk and state linguists. The linguistic concept of“Crimean War”, fixed by the content plan of a linguistic sign, is an important value for the Russian linguistic consciousness of the second half of the XIX century. It has a wide cognitive structure and a wide lexical objectification. The linguo-cultural concept of the“Crimean War”, fixed by the world-conception of the Russian language in the second half of the XIX century, is an integral component of the historical past of the Russian Empire. This concept has a certain specificity of expression in the Russian language, conditioned by the subjective interpretation of historical events related to the Crimean War and its consequences. The object of the study is the language-culture concept“Crimean War”. The subject of the study is the ways of mental representation of knowledge, linguistic objectification of the linguistic-cultural concept of the“Crimean War”as a representative of the linguistic consciousness of state and public figures in the second half of the XIX century. The aim of the study is to develop a linguo-cultural methodology for defining the composite concept of“Crimean War”, the semantic field of which contains cognitive features, gives a general description of the historical event and its component concepts, realises its specific aspects. The aim of the study includes the following objectives: 1. to develop a methodology for defining the linguo-cultural concept of“Crimean War”as a set of component-concepts with a multicomponent structure. 2. To reveal the linguistic means of objectification of the concept of“Crimean War”in the Russian linguistic consciousness in the second half of the XIX century. 3. to identify the content of the concept of“Crimean war”in Russian in the consciousness of Russian writers, poets, public and statesmen in the second half of the XIX century